Borell: Hamasi u financua nga qeveria izraelite

Shefi i politikës së jashtme të BE-së ka akuzuar qeverinë izraelite për financimin e militantëve të Hamasit në një përpjekje për të dobësuar Autoritetin Palestinez.

Borrell, në një fjalim në Universitetin e Valladolidit në Spanjë, tha gjithashtu se kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, “personalisht” kishte prishur çdo përpjekje për të zgjidhur konfliktin izraelito-palestinez prej dekadash.

“Po, Hamasi u financua nga qeveria e Izraelit në një përpjekje për të dobësuar Autoritetin Palestinez të udhëhequr nga Fatah.

Hamasi ka drejtuar Rripin e Gazës që nga viti 2007 pas një lufte të shkurtër civile me forcat e lëvizjes Fatah, të udhëhequr nga presidenti Mahmoud Abbas, i cili është i vendosur në Bregun Perëndimor dhe gjithashtu kryeson Organizatën për Çlirimin e Palestinës”, tha Borrell.

Netanyahu ka mohuar akuzat nga kundërshtarët e tij në Izrael dhe disa media globale që kanë akuzuar qeverinë e tij se ka shpenzuar vite në mënyrë aktive për të nxitur Hamasin, duke përfshirë lejimin e financimit të Gazës nga Katari.

About Redaksia

Check Also

Nisin hetimet ndaj Shërbimit Sekret në SHBA për atentatin ndaj Trump

Inspektori i Përgjithshëm i Departamentit të Sigurisë Kombëtare bëri të ditur të mërkurën se ka …