Editorial

Përroi psiqik…

Nga Iva V.GRILLO Pyetjes se pse Irani shenjestroi Shqiperine, kryeministri i jep nje pergjigje me perroin e vet psiqik: “jo po se ne jemi zemerbute… jo po se strehuam iraniane ne rrezik…jo po se ne Luften e Dyte Boterore shkelqyem…jo po se popullsia çifute u rrit ne Shqiperi…jo po se …

Read More »

Sa herë plas një skandal qeveritar, arrestohet një mjek

Nga Elona CASLLI Sa herë plasin skandalet e qeverisë, arrestohet një mjek dhe arrestimi i mjekut xhirohet nga Kinostudio ” Rilindja e Re”. Kamerat vihen përballë spitalit dhe mjeku arrestohet njësoj siç do të arrestohej një bos droge, një vrasës me pagesë apo firmëtari i inceneratorëve. Pasi Kinostudio shfaq filmin …

Read More »

Kur kokëbostanët mbyllin gjylistanin

Nga Genc POLLO Urdhri i befasishëm i qeverisë (Ministrisë së Arsimit) për të mbyllur kopshtin e fëmijëve të institucionit arsimor Turgut Ozal është i paarsyetuar dhe dukshëm arbitrar. Po kështu edhe mbyllja e Fondacionit Gjylistan. Vetëm kaq nuk është lajm në vendin tonë. Fatkeqësisht! Vendime arbitrare dhe antiligjore kemi parë vazhdimisht …

Read More »

SKANDALI! Vetëm ne nuk kemi (asnjë) faj

Nga Lutfi DERVISHI Hakerimi i të dhënave të AKSHI-t është ngjarja më e rëndë që ka ndodhur në vend. Agresorët dihen. Dëmi i shkaktuar ende nuk është i qartë. Ende nuk dihet se çfarë do të vij më pas. Gjëja më e qartë deri në këto momente është papërgjegjshmëria. Ka …

Read More »

Stop censurës së shtetit monist!

Nga Sali BERISHA Të dashur miq, pas shpartallimit të plotë, në një agresion të vërtetë nga hakcerët iranian të të gjithë infrastrukturës dixhitale dhe nxjerrës në treg të të gjithë të dhënave personale të qytetarëve shqiptarë dhe të dhënave zyrtare sekrete të shtetit të kashtës së Edi Ramës, prokuroria e …

Read More »

Kur do të bëhemi seriozë?!

Nga Redin HAFIZI Dikush po me thoshte nje dite se globalizmi eshte i pashmangshem pasi sot kemi teknologji qe na drejton dhe komunikojme per pazare dhe komunikim. Wow! Pra duhet te bejme fajtore shpikjet dhe teknologjine qe qytetaret e kombeve te vogla grabiten?! Perse shume vende ne Afrike jane te …

Read More »

Sulmi kibernetik, sistemi ynë i mbrojtjes dhe paratë publike

Nga Eduard HALIMI (20 pyetje dhe 6 konstatime) Si pjesë e një ekipi, vitet e fundit, që merremi me sistemet smart dhe ato inteligjente, kryesisht në sistemet bankare dhe energjetike në Ballkanin Perëndimor, kam pasur një interesim të shtuar në lidhje me sistemet mbrojtëse kibernetike në Shqipëri dhe paratë publike …

Read More »

“U lodhe o Edvin, u lodhe, po Saliut s’ia kalove”!

Nga Agim XHAFKA Titulli u sajua sipas vargjeve: ’U plake, u plake e dorë s’hoqe/ Që gurët e varrit t’u bëfshin…’ Fiks 26 vjet më parë Edi Rama ia shaloi karriges së pushtetit dhe akoma tund propagandën bajate hipur mbi të. Dëgjuam e ç’nuk dëgjuam. Që do na ulte taksa, që …

Read More »

Yuri Kim vazhdon shkel dispozitat ligjore…

Nga Adriana KALAJA Merimanga e Zezë alias Yuri Kim, vazhdon shkel dispozitat ligjore… Sërish ngul këmbë në faktin se takim i znj. Kim në KQZ sot është në shkelje të Kushtetutës dhe neneve 41 e 42 të Konventës së Vjenës. Dispozirat ligjore sanksionojnē qartazi se marrëdhëniet bilaterale mbahen nga ambasadori, …

Read More »