Sociale

Vdekja e 68-vjeçarit në Gjykatë, avokati: Ishte profesor, donin ta martonin me zor!

Avokati i 68-vjeçarit Ilia Drini, i cili pësoi infarkt ditën e sotme në ambientet e Gjykatës së Tiranës, ka treguar para gazetarëve se dosja e tij është dorëzuar vitin e kaluar në Tetor, ndërkohë i pandehur rezulton prej 2021-it. Sipas avokatit, akuza ndaj tij kishte ndryshuar nga “përndjekje personi” në “shkaktim …

Read More »

Monumentet e Kulturës

Agim Xh. Dëshnica Një grumbullim i madh njerëzish, si rrallë ndonjëherë, u shfaq zhurmshëm në Qafën e Pazarit, nën hijen e kalasë legjendare. Gazetat jepnin lajmin e rëndësishëm se Gjirokastra ishte përfshirë në listën e monumenteve të kulturës botërore. Në kafenenë e Nikos, përplot me klientë, kishin zënë vend edhe …

Read More »

Zhgënjim!

Nga Alba KEPI “Tirana qytet i bukur?'” “Tirana qytet i sigurt?!” “Tirana e bukur, mikëpret që tani gati 1 mijë studentë universitar italianë që zgjedhin Tiranën, sepse është një qytet i bukur, i sigurtë dhe ofron një shërbim mjaft të mirë, një mijë studentëve universitar italianë. …Gati jam si një …

Read More »

Nano prej disa ditësh i shtruar në spitalin “Hygeia”

Ish-kryeministri Fatos Nano, prej disa ditësh ndohet i shtruar në spitalin “Hygeia”. Burime bëjnë me dije se Nano ndodhet në reanimacion për shkak të problemeve me mushkëritë. Gjithashtu, burimet thonë se gjendja e ish-kryeministrit 70-vjeçare është drejt përmirësimit gradual. Kjo nuk është hera e parë që Fatos Nano, që shtrohet …

Read More »

Qyteti i Shkodrës pa ujë, rrufeja godet Ujësjellësin

Stacioni i pompave në zonën e Dobraçit është goditur nga rrufeja. Si pasojë qyteti i Shkodrës ka mbetur pa ujë. Një pjesë e qytetit, duke qenë se ka ndodhur gjatë natës, dhe tubacionet e shpërndarjes së ujit kanë qenë të “karikuara” me ujë ka vijuar furnizimin deri në zbrazjen e …

Read More »

Nën akuzë për vrasje dhe nxjerrje të akteve sekrete, 6 të arrestuarit ankimojnë vendimin e shkallës së parë

Dalin para Gjykatës së Posaçme të Apelit 6 të arrestuarit e operacionit “Metamorfoza”. Biznesmeni Pëllumb Gjoka, ish-shefi i Forcave Operacionale Oltian Bistri, ish-kryeprokurori i Kukësit Xhevahir Lita, ish-polici Ardit Hasanbega, Astmer Bilali, Edmond Preka ankimuan vendimin e shkallës së parë që i la pas hekurave etj. Gjykata e Posaçme e …

Read More »