Sociale

1 Qershori i fëmijëve…

Nga Rezenbrik SERJANI 1 Qershori, dita simbol e fillim stinës së verës, gjallërisë, ngrohtësisë stinore që përcjellë, gjithëvënies në lëvizje të të gjithë komponentëve natyror, bukurisë dhe larmishmërisë së ngjyrave të çelura e të gjalla, 1 Qershori ju dedikohet fëmijëve, qelizës së të ardhmes. Fëmijëve shqiptarë, të ardhmes sonë të …

Read More »

Shifra alarmante, 42 mijë shqiptarë emigruan në 2021

Nuk ndalet tkurrja e popullsisë në vend. Të dhënat e INSTAT tregojnë se numri i popullsisë ka zbritur në 2. 79 milionë banorë, mbi 36 mijë më pak se një vit më parë duke përkeqësuar më tej treguesit demografikë të vendit. Pamundësitë ekonomike dhe dëshira për një jetë më të …

Read More »

Si do të ndryshojë moti gjatë javës

I ftohti polar ka ardhur në Shqipëri dhe do të jetë prezentë gjatë javës. Meteorologia Lajda Porja u shpreh për abcnews.al se deri në fundjavë do të kemi një ndryshim të situatës së motit. Ajo parashikon që në në fund të kësaj jave të ketë edhe reshje shiu dhe dëbore …

Read More »