Bota

Trump rikthehet në facebook dhe instagram

Meta, kompania ombrellë që zotëron rrjetin social Facebook, ka zhbllokuar llogarinë personale të ish-Presidentit Donald Trump pas një pezullimi prej dy vitesh pas trazirave të 6 janarit në ndërtesën e Kongresit amerikan. Kompania tha në një postim të mërkurën se po shton “masa të reja” për ata që kanë shkelur …

Read More »

111 tanke “Abram” dhe “Leopard” nga SHBA dhe Gjermania në Ukrainë

Perëndimi fortifikon rezistencën e Ukrainës ndaj Rusisë. Qeveria e Uashingtonit në bashkëpunim me atë të Berlinit, autorizuan dërgimin e kombinuar të një totali prej 80 tankesh gjermane “Leopard” dhe 31 tanke amerikane “Abram”. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, shpejgoi se këto ndihma për Kievin nuk duhet të lexohen si …

Read More »

Erdogan ndryshon datën e zgjedhjeve, i afron me 14 maj

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se zgjedhjet në Turqi do të mbahen më 14 maj të këtij viti, pra në të njëjtën dite me ato të mbajtura në Shqipëri. Në qytetin e Bursa-s, Erdogan mori pjesë në një program të organizuar nga organizatat rinore. “Ndërsa shikojmë vizionin e rinisë …

Read More »

Erdogan shpall 14 majin si datën e zgjedhjeve në Turqi

Presidenti i Turqisë ka shpallur 14 majin si datën e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare dhe presidenciale të vendit. Presidenti Recep Tayyip Erdogan, i cili planifikon të rikandidojë, e bëri njoftimin gjatë një konference rinore të shtunën, në provincën veriperëndimore të Bursës. Video e ngjarjes u publikua të dielën, më 23 …

Read More »

SHBA me nivelin rekord të borxhit, Biden kërkon të rritet më shumë

Ka nisur numërimi mbrapsht për një dështim të mundëshm të qeverisë amerikane për të respektuar detyrimet e saj financiare, në një kohë kur përplasjet mes Presidentit Joe Biden dhe Dhomës së Përfaqësuesve po ngrenë shqetësimin nëse Shtetet e Bashkuara mund të shmagin një krizë të mundshme ekonomike. Departamenti i Thesarit …

Read More »

Kreu i NATO-s: Më shumë armë të rënda dhe moderne për Ukrainën

Ukraina do të marrë më shumë mbështetje dhe më shumë armë moderne ndërsa zmbraps sulmet nga Moska, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. “Mesazhi kryesor do të jetë: më shumë mbështetje, mbështetje më e avancuar, armë më të rënda dhe më moderne”, shtoi ai. Ai nuk saktësoi nëse do …

Read More »

Serbia nuk mund të anëtarësohet në BE pa njohur Kosovën

Serbia nuk mund të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian pa e njohur Kosovën. Kështu ka deklaruar për mediat serbe i dërguari special për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, njofton RTK. Në një intervistë për “Nova”, ai ka theksuar se BE-ja është në krye të negociatave ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe se …

Read More »