Bota

Izraeli i vrau 3 djemtë dhe nipërit, reagon lideri i Hamasit: Faleminderit Zotit që janë martirë!

Enton DOÇI Korrespodenti ynë në Lyon  Udhëheqësi i Hamasit ka thyer heshtjen për vdekjen e tre djemve dhe nipërve të tij në një bombardim izraelit. Ai tha se kjo ngjarje nuk do të përkulë lëvizjen islamike palestineze, se nuk do të ndryshojë qëndrimin e saj apo pozicionet në bisedimet për …

Read More »

Trump mbledh 50.5 milionë doallarë për fushatën në vetën një natë, shumë rekord

Duke shënuar një rekord të ri në grumbullimin e fondeve gjatë një takimi të vetëm, fushata e zotit Trump siguroi 50.5 milionë dollarë gjatë një darke të shtunën në Palm Beach të Floridës për donatorët e pasur. Sapo mbërriti në vendin e ngjarjes, kandidati republikan për president, Donald Trump, shprehu …

Read More »

Konservatorët fitojnë zgjedhjet lokale në Poloni

Një anketë e publikuar pas përfundimit të zgjedhjeve lokale dhe rajonale të Polonisë të dielën, tregoi se partia pro Bashkimit Evropian e kryeministrit Donald Tusk, renditet pak pas partisë opozitare konservatore që qeverisi Poloninë për tetë vjet me radhë. Por, kryetari social liberal i Varshavës, një aleat i zotit Tusk, …

Read More »

Netanjahu merr përgjegjësinë për sulmin që vrau shtatë punonjës ndërkombëtarë të ndihmave në Gazë

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu mori sot përgjegjësinë për sulmin që shkaktoi vrasjen e shtatë punonjësve ndërkombëtarë të ndihmave, duke e quajtur atë “një incident tragjik të paqëllimshëm.” Organizata bamirëse ‘World Central Kitchen’ njoftoi sot se punonjësit e saj humanitarë u sulmuan derisa po shpërndanin ndihma ushqimore që kjo organizatë kishte …

Read More »

Zgjedhjet në Turqi/ Opozita shpall fitoren, Erdogan pranon humbjen

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan ka marrë një goditje të rëndë në zgjedhjet lokale kombëtare që u mbajtën këtë të dielë. Teksa janë numëruar më shumë se gjysmat e votave, opozita është duke fituar në Stamboll, Ankara dhe disa prej qyteve kryesore në vend. Turqit rikonfirmuan opozitën si forcë politike …

Read More »

Zgjedhjet në Turqi, opozita kryeson me 39% të votave në të gjithë vendin

Kryebashkiaku i Stambollit, Ekrem Imamoglu kryeson përballë kandidatit të partisë AKP të Presidentit Tajip Erdogan në zgjedhjet lokale të së dielës, sipas rezultateve paraprake. Fitorja e tij do të ishte e rëndësishme për opozitën turke ndërsa ajo përpiqet të konsolidojë pozitën në relievin politik të vendit. Në një goditje tjetër …

Read More »

Erdogan humb zgjedhjet në qytetet e mëdha

Në Turqi 61 milionë e 441 mijë e 880 votues kishin të drejtë këtë të diel të paraqiteshin në kutitë e votimit për të zgjedhur administratorët e tyre vendorë. Ata do të zgjidhnin kryetarët e bashkive të 81 provincave, 973 rretheve dhe 390 qyteteve. Nga rezultatet paraprake të publikuara pak …

Read More »

Gjykata vendos që Julian Assange të mos ekstradohet menjëherë në SHBA

Gjykata e Lartë e Londrës vendosi të martën se Julian Assange nuk mund të ekstradohet menjëherë në Shtetet e Bashkuara lidhur me akuzat për spiunazh. Vendimi paraqet një fitore të pjesshme për themeluesin e Wikileaks. Dy gjyqtarët e kësaj gjykate thanë se atij do t’i lejohej një tjetër proces apeli …

Read More »

20 kongresmenë kërkuan të parandalohej prania e liderëve iranianë në mbledhjet e OKB-së

Uashington- Kongresmeni Joe Wilson (Republikan nga Karolina e Jugut) dhe Kongresmeni Jared Moskowitz (Demokrat nga Florida) drejtuan mbi 20 anëtarë të Kongresit në një letër dypartiake për Sekretarin e Shtetit Antony Blinken, duke bërë thirrje për SH.B.A. për të mohuar vizat për udhëheqësit iranianë që vizitojnë The Shtetet e Bashkuara. …

Read More »

Trump kundër bombardimeve të Izraelit në Gaza

Ish-presidenti amerikan Donald Trump kritikoi kreun e Shtëpisë së Bardhë, Joe Biden gjatë një konference për shtyp të hënën, duke e fajësuar atë për sulmet terroriste të Hamasit të 7 tetorit në Izrael. Kandidati republikan për president akuzoi ‘Biden dhe banditët e tij’ për rastet e tij gjyqësore dhe gjyqet …

Read More »