Aktualitet

Burri grabiti 10 mijë metra tokë në bregdet dhe çoi në burg kryebashkiakun, Xhaçka thotë se është e pastër

Teksa sot pritet të votohet në Kuvend për mandatin e Olta Xhaçkës, deputetja socialiste ka hedhur poshtë. Në fjalën e saj në Kuvend, Xhaçka tha se familja e saj dhe bashkëshorti, Artan Gaçi nuk kanë përfituar asgjë, duke thënë se akuzat janë shpifje. Xhaçka tha se kompania e Gaçit ka …

Read More »

Arrestime në ministrinë e Brendshme, a do t’i shpëtojë Balla burgut?

Taulant Balla mohoi në muajin gusht që të kishte një ndërhyrje në sistemin TIMS dhe e mbrojti këtë pë muaj me rradhë, por sot që Prokuroria ka arrestuar njeriun e emëruar prej tij për grabitjen e sistemit TIMS, atëhere është e qartë se pas ndërhyrjes në TIMS nuk qëndron një …

Read More »

Rama urdhëron Gjykatën e Lartë për vendimin e së martës ndaj Berishës

“RD” Gjykata e Lartë pritet të shqyrtojë të martën ankimimin e avokatëve të Kryetarit të PD, Sali Berisha për heqjen e masës së arrestit ndaj tij. Në një vend me një pushtet gjyqësor të pavarur ky vendim i Gjykatës do të përbënte interes, por në kushtet e kontrollit të plotë …

Read More »

5 arsye pse vendimi i gjykatës kundër zotit Berisha është i paligjshëm

Eduart HALIMI Në datë 30 dhjetor 2023, GJKKO njoftoi publikisht vendimin ndaj Sali Berishës duke e vendosur atë në “Arrest shtëpie” dhe duke i ndaluar KOMUNIKIMIN me çdo person tjetër, përveç atyre që bashkëjetojnë me të. Sipas saj, baza për këtë është neni 237/2 i Kodit të Procedures Penale.(KPP) Vendimi …

Read More »

Rama dhe Veliaj: Jemi të paprekshëm nga SPAK, arrestimet me leje

Rama dhe Veliaj i kanë lidhur duart SPAK dhe kanë paralajmëruar se jane të paprekshëm ngs SPAK. Sipa reagimeve të tyre, SPAK mund të arrestojë këdo nga vartësit e tyre, por jo ata të dy. Me tyre kanë bërë të qartë se arrestimet e nivelit të dytë ngs SPAK janë …

Read More »

Gabimi i bukuroshes së Veliajt që zbuloi bandën e drejtorëve

“RD” Një gabim “pa dashje” i Detoreshës së klubit shumësportesh “Tirana” në varësi të Bashkisë së Tiranës ka ndihmuar hetuesit që të zbulojnë të gjithë komunikimin mes bandës së drejtorëve të Bashisë së Tiranës. Hetuesit kishin nisur hetimet në lidhje me tenderat që i jepnin vetes drejtorët dhe kishin piketuar …

Read More »

Deklarata e fortë: Policia e inkriminuar në nivele të larta, nuk bashkëpunojmë dot për krimin e organizuar

Kreu i SPAK, Altin Dumani ka treguar se Prokuroria e Posaçme nuk bashkëpunon dot me Policinë e Shtetit për krimin e organizuar. Sipas Dumanit, mungesa e bashkëpunimit në këtë fushë vjen për shkak se rezultojnë policë të përfshirë në nivele të larta. “Në raste të caktuara, sidomos ato të krimit …

Read More »

Foto-lajm, masakra me Portin e Durrësit për kullat e Ramës, shqiptarët do paguajnë 410 milionë euro

Sipas tabelave që shoqërojnë projektbuxhetin 2024, ndërtimi i Portit të Ri në Porto Romano do të kushtojë 43 miliardë lekë (410) milionë euro dhe financimi do të sigurohet nga buxheti i shtetit kryesisht me financim të huaj. Vitin që vjen janë programuar të alokohen rreth 8,6 miliardë lekë ose rreth …

Read More »

Përgjimet e bandës së drejtorëve, pse hesht Veliaj?

Ndonëse kanë kaluar ditë nga arrestimi i bndës së drejtorëve të Veliajt, kreu i Bashisë së Tiranës vazhdon të heshtë. Në fillim sajoi se kishte bërë një operacion në tëmth, ndërsa tani edhe pse kanë kaluar dy dtë nga dalja nga spitali, ai vazhdon të heshtë dhe të mos distanohet …

Read More »

Përgjimet e bandës së drejtorëve: Pronari jonë, lali Eri…

Skema me të cilën kanë vjedhur drejtorët e bashkisë së Tiranës, Mariglen Qato dhe Redi Molla nuk ka të krahasuar me metodat e vjetra të korrupsionit në këto 30 vitet e fundit në Shqipëri. Deri dje, kush kishte në mend të përfitonte nga tenderat, detyrohej të binte në ujdi me …

Read More »