Henze: Korrupsion, mangësi në sundimin e ligjit dhe kapje e shtetit nga autokracia socialiste

Telegraf.al:  Martin Henze, këshilltari për çështjet ekonomike tek CDU-ja gjermane dhe ish-këshilltar i kancelares Merkel, në një intervistë të gjatë, ekskluzivisht për Telegraf.al, analizon situatën e rëndë në Gadishullin Ballkanik, rolin destruktiv të Serbisë dhe Vuçiçit ndaj Kosovës dhe Bosnjes, sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës, dhe mbështetjen ruso-Iraniane për Hamasin në masakrën ndaj popullit civil të Izraelit. Situata e rëndë në Shqipëri, vjedhja e zgjedhjeve, kapja e drejtësisë, mungesa e shtetit ligjor, opozita reale e PD së Berishës, roli patriotik i Metës, roli destruktiv i disa mbasadorëve dhe opozita fallco e Bashës dhe Alibeajt si shërbëtor të Ramës dhe Rilindjes për interesa klienteliste punësimi dhe ekonomike. Skandali McGonigal, denoncimi i BILD, vendimi për non-grta, klubi Partizani, vendimi i gjykatave, kapja e drejtësisë, çështja Bejleri, SPAK, dorëzimi i bashkive nga Basha etj. Ja intervista e plotë dhënë për gazetën Telegraf.al të Tiranës.

“Jemi të sigurt se Rusia dhe Irani ishin të interesuar për sulmin terrorist të Hamasit ndaj Izraelit. Konflikti i radhës do të ndodhë në Republikën Serbska në Bosnje ku Milorad Dodik, ashtu si Vuçiç, është mik i ngushtë i Putinit. Më pas, projekte të ngjashme do të ketë në Mal të Zi dhe Kosovë. Në një hap të mëtejshëm, më pas do të tentohet shkëputja e Shqipërisë dhe Hungarisë nga NATO dhe BE dhe më pas të integrohen këto vende në projektin e Ballkanit të Hapur dhe më pas sipas planit ruso-serb në Bashkimin Ekonomik Euroaziatik.”

A është Evropa në luftë ?

Po, bota është në luftë, me vrasësin socialist të luftës Putin dhe luftëtarët e tij, të cilët mund të gjenden edhe në Ballkan, në Beograd/Vuçiç dhe Tiranë/Rama. Shqipëria së fundi kishte marrë një kredi rreth 150 milionë dollarë nga një  bankë ruse. Ata ndoshta nuk kanë marrë më kredi askund tjetër. Programi i obligacioneve u rrëzua për shkak të situatës së normave të interesit dhe një pjesë e tij tani duhet të shërbehet. Shqipëria mund të rrëshqasë hap pas hapi drejt falimentimit kombëtar se nuk ka politikë të duhur financiare dhe ekonomike, por më shumë për këtë më vonë.

E megjithatë ka edhe një thirrje në perëndim për një zgjidhje politike, për paqe dhe qetësi. Çfarë do të ndodhte në një rast të tillë?

Paqe me Putinin?

Po, kjo është pyetja.

Jo, nuk do të ketë paqe me Putinin, ai kurrë nuk ka respektuar marrëveshjet, që bien ndesh me strategjinë e tij, sigurisht me popullin rus. Putini është armiku kryesor i lirisë dhe për rrjedhojë i SHBA-së dhe Gjermanisë, Perëndimit dhe për rrjedhojë edhe kundërshtar i zhvillimit paqësor të Ballkanit. Prandaj, Ukraina duhet të mbështetet pa kushte. Liria e Evropës dhe e Perëndimit do të vendoset përfundimisht në Ukrainë. E shihni, Putin Medvejev, Lavrov dhe shokët e tjerë janë kriminelë lufte. Ata janë përgjegjës për qindra mijëra ushtarë rusë të vdekur, për Ukrainën pothuajse plotësisht të shkatërruar dhe për vdekjen e qindra mijëra ukrainasve të vdekur. Nuk mund dhe nuk duhet të ketë një zgjidhje të negociuar me kriminelët e luftës dhe zuzarët. Churchill reagoi vazhdimisht në vitin 1940, keqbërësit kuptojnë vetëm një gjuhë: këtu dhe jo më tej. Ka vetëm një mënyrë: Ose populli rus të zëvendësojë qeverinë e tij dhe t’i gjejë Putinit një punë në veriun e largët, në miniera, ose ta çojnë atë në Hagë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare, ose në gjykatën e Ukrainës. Celula e kriminelit të luftës Milosoviç është ende aty. Pas kësaj, asgjë nuk duhet të pengojë një traktat paqeje, si dhe bashkëpunimin midis zonës ekonomike të BE-së dhe Rusisë, përveç integrimit të Ukrainës në BE.

“Në Shqipëri nuk ka ligj zgjedhor demokratik, liria e shtypit është e kufizuar, çdo zgjedhje manipulohet masivisht në mënyrë indirekte/direkte, sistemi ligjor është jofunksional dhe është nën kontrollin e shtetit,  që nga 2013 në Shqipëri nuk ka zgjedhje të drejta. Për sa kohë që pushteti falsifikon zgjedhjet, nuk do të ketë anëtarësim në BE.”

Po për Gadishullin Ballkanik, si e vlerësoni rrezikun e luftës?

Lufta në Ukrainë ka tronditur edhe vendet e Ballkanit. Putini i ka mohuar Ukrainës një traditë të shtetit të saj dhe identitetit të saj kulturor. Ky mendim është veçanërisht i përhapur në mesin e serbëve në Ballkan. Që nga fundi i komunizmit, etnonacionalizmi ka pasur një rilindje. Rruga e veçantë që mori Jugosllavia socialiste pas ndarjes me Stalinin në 1948 ishte një largim nga modeli sovjetik. Kur Jugosllavia u shemb, nacionalistët morën pushtetin në Beograd; ata gjithashtu kishin kishën ortodokse dhe elitat akademike në krah. Sipas këtij mendimi, një shtet duhet të banohet nga njerëz që kanë një histori, origjinë dhe gjuhë të përbashkët. I konceptuar nga disa si një instrument i emancipimit kombëtar, etnonacionalizmi kryesisht shërben për të demarkuar dhe përjashtuar njerëzit. Rilindja e Ortodoksisë në Serbi dhe Rusi, atëherë dhe sot e kësaj dite ka bërë që pjesë të nomenklaturës ta shohin veten shpirtërisht dhe ideologjikisht si pjesë e një bote ortodokse – sllave që është kritike ndaj mënyrës së jetesës perëndimore. Ideja e dekadencës së Perëndimit, të cilën Putin e thekson vazhdimisht, u përforcua nga kisha ortodokse ruse/serbe. Nëse kufijtë shtetërorë nuk përkojnë me kufijtë etniko-fetarë, pretendimet për territor mund të pohohen në bazë të këtij mendimi, siç mund ta shohim tani në Luftën e Ukrainës ose në Luftërat e para Ballkanike të viteve 1990. Kjo ideologji është baza për luftën gati 10-vjeçare të agresionit dhe tentativës për gjenocid si dhe përpjekjen për të dëbuar përfundimisht kombin shqiptar nga Gadishulli Ballkanik nga serbët në vitet 1990 dhe luftën hibride që ka vazhduar deri më sot. Ajo që do të jetë vendimtare në vitin 2024 do të jetë se si do të përfundojë lufta në Ukrainë. A do të jetë Rusia ende mjaft e fortë për të vazhduar të ushtrojë pushtet përtej kufijve të saj? Autokratët Vuçiç në Beograd dhe Rama në Tiranë në veçanti do të përdorin pasigurinë për të demonstruar forcë dhe kështu të japin përshtypjen se mund të garantojnë sigurinë.

Problemet thelbësore si mosfunksionimi i Bosnje-Hercegovinës dhe çështja e Kosovës si dhe procesi antidemokratizues në Shqipëri do të intensifikohen. Ajo që do të jetë vendimtare është sesi BE dhe SHBA do të merren me shumicën properëndimore dhe strukturat oligarkike të autokratëve në Gadishullin Ballkanik. Nëse shtetet e G7-ës dhe BE-ja vazhdojnë të luajnë lojën e autokratëve apo edhe t’i stabilizojnë ata, siç bënë SHBA-të në Shqipëri nën ambasadoren e atëhershëm të SHBA-së Kim, Ballkani do të futet në një luftë të dytë. Në fund të fundit, i takon Perëndimit; sipas informacioneve tona, njerëzit e Ballkanit presin që të merren fjalë të qarta dhe masa të qarta dhe jo vetëm të flasin për sundimin e ligjit, demokracinë dhe integrimin në tregun e brendshëm të BE-së dhe, në  të njëjtën kohë, që BE-ja dhe SHBA-ja t’u përkulen atyre autokratëve antidemokratikë dhe të orientuar nga Moska. Integrimi dhe partneriteti nuk mund të arrihet me këta aktorë autokratë me popujt dhe kjo duhet dalëngadalë të bëhet e dukshme për të gjithë aktorët në Uashington dhe Bruksel.

“Emërimi politik i posteve priren nga sjellja besnike ndaj regjimit dhe punëdhënësi kryesor është administrata. Ndaj ne nuk kemi nevojë, siç thotë BILD, një qeveri MAFIA në BE. Pjesë të opozitës si Alibeaj, Tabaku dhe Basha janë të lidhura edhe me kooptacion, ndërsa PD properëndimore dhe kreu i saj Sali Berisha janë të rrezikshëm për administratën Rama dhe po luftohen.”

Pra, situata në Gadishullin Ballkanik është shumë e rëndë ?

Plani rus i riorganizimit për Evropën, pra një restaurim i Bashkimit Sovjetik, filloi me luftërat në Gjeorgji dhe tani në Ukrainë dhe kërkon të ashtuquajturat luftëra zëvendësuese nga një fazë e caktuar e luftës për të dobësuar shtetet mbështetëse të Ukrainës. Ky plan tashmë ka filluar me përshkallëzimin e konfliktit në Lindjen e Mesme. Jemi të sigurt se Rusia dhe Irani ishin të interesuar për sulmin terrorist të Hamasit ndaj Izraelit, nuk duhet të harrojmë se sulmi u nis në ditëlindjen e Putinit, më 7 tetor. Konflikti i radhës do të ndodhë në Republikën Sprska në Bosnje ku Milorad Dodik, ashtu si Vuçiç, është mik i ngushtë i Putinit. Më pas, projekte të ngjashme do të zhvillohen në Mal të Zi dhe Kosovë dhe partneri i Vuçiçit në Shqipëri, Rama, do të përpiqet të përfundojë ristrukturimin autoritar të Shqipërisë. Rama, do të përpiqet të jetë ndërmjetësi i madh dhe të ndërmjetësojë planin ruso-serb, Projektin e Ballkanit të Hapur, pra restaurimin de facto të Jugosllavisë, riintegrimin e Malit të Zi dhe Kosovës në një aleancë serbe, si zgjidhje paqeje. Në një hap të mëtejshëm, më pas do të tentohet të inicohet shkëputja e Shqipërisë dhe Hungarisë nga aleanca NATO dhe BE dhe më pas të integrohen këto vende në projektin e Ballkanit të Hapur dhe në këtë mënyrë në një korse bashkëpunimi me Bashkimin Ekonomik Euroaziatik. Një synim i përkohshëm do të jetë pastaj shitja e neutralitetit të shteteve ballkanike si një kompromis. Kjo më pas do të çonte në një destabilizim masiv të të gjithë Evropës dhe BE-së. Me një rezultat që aktualisht është i paparashikueshëm. Pra, në fund i takon perëndimit të zgjohet dhe të pozicionohet; koha për të siguruar rreptësisht sferat e veta të interesit ka filluar.

A e shihni të ardhmen e Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës në BE?

Po, është vullneti i palëkundur i të dy kombeve dhe i BE-së, veçanërisht i Gjermanisë.

A ka Shqipëria një temë të veçantë, apo jo?

Po, kjo mishërohet te personazhet: Rama, Balla, Basha, Tabaku dhe Alibeaj. Që nga viti 2013, administrata shqiptare Rama ka arritur të eliminojë kriteret e arritura të cilësisë së demokracive dhe të organizojë një qeveri kriminelësh. Mbaj mend vetëm ministrin e Bujqësisë, që sapo ka dhënë dorëheqjen, ministrin e Brendshëm kriminel Tahiri apo Zv.Kryeministrin Ahmetaj, i cili ka disa javë që është në arrati. Janë të gjithë miq të mirë të autokratit dhe asgjë nuk ndodh në Shqipëri pa dijeninë dhe vullnetin e Ramës.

Çfarë kuptoni me kriteret e cilësisë?

Për të kapur vullnetin e përbashkët të popullit shqiptar, zgjedhjet e lira janë një kriter jashtëzakonisht i rëndësishëm për një demokraci funksionale. Duhet të ketë zgjedhje të ndershme në të cilat të gjithë kandidatët të kenë shanse të barabarta për të marrë pjesë në zgjedhje dhe të gjithë qytetarët shqiptarë të mund të marrin pjesë në zgjedhje. Në Shqipëri nuk ka ligj zgjedhor demokratik, liria e shtypit është e kufizuar, çdo zgjedhje manipulohet masivisht në mënyrë indirekte/direkte, sistemi ligjor është jofunksional dhe është nën kontrollin e shtetit,  që nga 2013 në Shqipëri nuk ka zgjedhje të drejta. Kush përfiton prej tij? Autokracia socialiste në pushtet Rama. Për të siguruar që pushteti shtetëror të mos përqendrohet në një sundimtar, grup apo instancë të vetme, ai duhet të ndahet në degë legjislative, ekzekutive dhe gjyqësore.

“Gjyqësori është ende de facto jofunksional sot dhe shteti i së drejtës nuk ekziston. Ndarja e rëndësishme e pushtetit ekzekutiv dhe atij gjyqësor nuk ekziston. Në Shqipëri është zhvilluar në një shtet policor autoritar dhe një autokraci të drejtuar nga një kryeministër autokrat dhe ekzekutiv i Ramës është një nga më të korruptuar në botë. Kjo shpjegon edhe numrin e lartë të refugjatëve.”

Gjyqësori është ende de facto jofunksional sot.

Ndarja e rëndësishme e pushtetit ekzekutiv dhe atij gjyqësor nuk ekziston në Shqipëri. Ndjekjet penale nuk veprojnë në mënyrë të pavarur, gjykatat janë ende të paaftë për të vepruar dhe ndonjëherë nuk janë të pavarura nga qeveria, kështu që nuk ka siguri juridike. Parimi i shtetit të së drejtës përcakton se qeveria dhe administrata shqiptare mund të veprojnë vetëm brenda kuadrit të ligjeve ekzistuese dhe se veprimet e tyre mund t’i nënshtrohen shqyrtimit gjyqësor. Në Shqipëri, administrata Rama përcakton se çfarë funksionon dhe çfarë jo. Prandaj shteti i së drejtës nuk ekziston. Të drejtat civile përgjithësisht u japin qytetarëve të drejtën për t’u zhvilluar lirisht dhe për t’i mbrojtur ata nga veprimet e qeverisë që do të kufizonin liritë e tyre. Në Shqipëri legjislatura dhe drejtësia janë jofunksionale, ekzekutivi i Ramës është një nga më të korruptuar në botë dhe jofunksional. Në Shqipëri nuk ka mundësi që publiku i gjerë të formësohet lirisht dhe të zhvillojë një të ardhme të lirë për veten dhe familjet e tyre. Kjo shpjegon numrin e lartë të refugjatëve. Sipas mendimit tonë, Shqipëria është zhvilluar në një shtet policor autoritar, një autokraci të drejtuar nga një Rama autokrat. Prandaj, Shqipëria aktualisht nuk përmbush standardet minimale të një shoqërie civile. Që nga viti 2013, zgjedhjet shqiptare janë integruar edhe në strategjitë e kooptimit, nga të cilat përfitojnë grupe mbështetëse nga politika, biznesi dhe shoqëria. Emërimi politik i posteve dhe këmbyeshmëria e tyre gjatë ose pas zgjedhjeve priren të sigurojnë sjellje besnike ndaj regjimit, të paktën të atyre njerëzve që përfitojnë ose shpresojnë të përfitojnë prej tij. Punëdhënësi kryesor në Shqipëri është administrata Rama, pjesërisht e financuar nga ndihma dhe kreditë perëndimore. Pjesë të opozitës si Alibeaj, Tabaku dhe Basha janë të lidhura edhe me kooptacion, ndërsa PD properëndimore dhe kreu i saj Sali Berisha janë të rrezikshëm për administratën Rama dhe po luftohen. Në të njëjtën kohë, qeveria u përpoq të dobësonte opozitën. Përça dhe pushto – është motoja e njohur këto ditë. Paralelisht ambasadorët, përfaqësuesit e OJQ-ve dhe aktorët evropianë dhe amerikanë duket se janë afruar shumë me regjimin autokratik, kështu që funksioni i tyre mbështetës për procesin e demokratizimit të Shqipërisë është neutralizuar kryesisht që nga viti 2019. Në të njëjtën kohë, autokracia shqiptare po i tregon opozitës kufijtë e asaj që është ende e gatshme të tolerojë. Kjo mund të bëjë që disa parti, kandidatë dhe tema të bëhen tabu në zgjedhje, siç ndodh tani me arrestimin e politikanëve kryesorë të opozitës, dhe të ushtrojë presion mbi ato parti opozitare që të përshtaten, që duan të ushtrojnë të drejtat e tyre parlamentare dhe kushtetuese dhe kontrollin parlamentar brenda kuadrit të ngushtë institucional ligjor. Për sa kohë që administrata Rama e ardhur në pushtet me zgjedhje të falsifikuara është në pushtet, nuk do të ketë anëtarësim në BE. FRONTEX duhet gjithashtu të ndërmarrë veprime më të forta kundër ndihmësve të arratisjes në Shqipëri, të cilët janë aktivë në të gjithë gadishullin Ballkanik. Ne nuk kemi nevojë, siç thotë BILD, një qeveri MAFIA në BE. Kombi shqiptar duhet së pari të sigurojë ndryshimin e regjimit përpara se të vazhdojmë të mendojmë për anëtarësimin në BE.

“I vetmi demokrat që mbajti poste shtetërore ishte presidenti i atëhershëm Ilir Meta, një patriot dhe demokrat shqiptar. Ai ishte mburoja demokratike dhe gardiani i kushtetutës demokratike, veçanërisht pas tërheqjes së opozitës nga Kuvendi i Shqipërisë, pa të cilën nuk mund të kishte ndryshime kushtetuese në një hap të parë kushtetues.”

Arrestimi i liderit të opozitës properëndimore a është edhe një dremitje ndaj politikanëve të tjerë të opozitës, qytetarëve dhe manjatëve shqiptarë?

Aludimi i ishte bërë prej vitesh liderit të opozitës Berisha qysh në vitin 2019. Në atë kohë ata e gjykuan Berishën përmes aferës persona – non grata, me mbështetjen e ambasadores së atëhershme amerikane Kim, e cila shfaqej relativisht shpesh në festat e Ramës dhe ndoshta së bashku me të korruptuarit. Për të neutralizuar agjentët e FBI-së McGonigall, me Agron Nezën, një ish-agjent i shërbimit sekret komunist që drejton një kompani në Nju Xhersi dhe këshilltarin e Ramës dhe mikun e tij Dorian Ducka, siç përmendi gazeta më e madhe e përditshme evropiane BILD në shkurt 2023. Në fillim të vitit 2023, BILD raportoi se “punonjësi i FBI McGonigal ishte aktivizuar në emër të mjedisit të Ramës: Njeriu i FBI-së jo vetëm mori ryshfet, por gjithashtu nisi hetimet e FBI-së kundër kundërshtarëve politikë të Ramës.” BILD thotë në mënyrë të habitshme: “Në këtë për shembull, në SHBA u vendosën hetime dhe ndalime hyrje për ish-presidentin dhe konkurrentin e Ramës, Sali Berisha (78). Me sa duket falë edhe McGonigal, i cili po hetonte një shtetas amerikan, që kishte lobuar për partinë opozitare shqiptare”. /Gazeta Telegraf/

About Redaksia

Check Also

Berisha: Garantoj çdo prind se do të paguhet për çdo fëmijë në mënyrë që të mos u mungojë më asnjë vakt

Lideri i opozitës, Sali Berisha ka premtuar se me ardhjen në pushtet të Partisë Demokratike, …