Në Angli të “çmendur” pas Inzaghi-t

Simone Inzaghi po përjeton sezonin e tij më të mirë në karrierë, po dominon në Itali, ndërsa në Evropë admiruesit po shtohen gjithnjë e më shumë. Filozofia e tij, mënyra se si e sheh lojën, si administron grupin dhe raporti me drejtuesit e klubit, ka bërë që Inzaghi të fitojë të Interin. Presidenti Zhang është sponsori i tij më i madh, ka besuar gjithnjë tek Inzaghi, po ashtu edhe drejtuesit e klubit, Marotta dhe Ausilio e vlerësojnë shumë, mes tyre ka pasur gjithnjë një dialog të hapur. Këto janë detaje që mjaftojnë për t’i ofruar trajnerit një kontratë të re, aktualja përfundon në 2025.

Zhang Inzaghi

Ideja e tyre është t’i ofrojnë një kontratë deri në 2026 me opsion rinovimi edhe për një tjetër sezon. Sigurisht nëse pranon ofertën e re, në të parashikohet dhe një rritje e ndjeshme e pagës, aktualisht përfiton 5,5 milionë euro. Në këtë pikë të sezonit, ku janë në garë për çdo trofe, askush nuk dëshiron të shpërqendrohet nga diskutimi mbi të ardhmen, e tashmja është më e rëndësishme, për këtë arsye palët kanë vendosur që të diskutojnë në fund të këtij sezoni, ose më saktë pasi të kenë mbyllur matematikisht edhe çështjen titull. Fakt është që për Inzaghi-n ka një interesim të fortë nga Anglia, ku drejtuesit e Liverpool e shohin si pasuesin e Jurgen Klopp.

La Gazzetta

La Gazzetta dello Sport, shton se nuk bëhet fjalë thjesht për një sondazh, por për një interesim konkret nga ata e të kuqve. Pavarësisht këtij fakti, Inzaghi ka refuzuar në mënyrë kategorike, dëshira e tij është të vijojë në Milano, të drejtojë Interin. Nuk e imagjinon një Inter pa Inzaghi-n edhe presidenti Zhang, për këtë arsye në fund të këtij sezoni pritet t’i plotësojë çdo kërkesë trajnerit që po i dhuron yllin e dytë në fanellë.

About Redaksia

Check Also

100 gjilpëra për të fituar titullin e parë të madh!

Nga Erik Peters, BILD A do t’ia qëllojë ai këtë herë? Nesër në Berlin, kapiteni i …