Shehu: Anëtarësimi i Kosovës në KiE i hap rrugë njohjes së gjenocidit serb

Deputeti i PD, Tritan Shehu, ka sjellë në vëmendjen në seancën e sotme votimin në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës, pro anëtarësimit të Kosovës.

Ai tha se kjo ishte një ngjarje e rëndësishme për rajonin dhe i hap rrugë njohjes së gjenocidit serb në Kosovë.

“Mendoj që sot ta nisim seancën duke thënë urime Kosovë për votën për anëtarësimin e saj në KiE, ngjarje kryesore për stabilitetit në rajon dhe rrugën europiane të rajonit.

Është një ngjarje që na përket të gjithëve. Ishte një ngjarje e shumëpritur.

Shpresojmë që edhe vendimi i ministrave në maj të jetë i njejtë. Kjo është e rëndësishme për hapjen rrugë të dënimit të gjenocidit serb në Kosovë”, tha ai.

About Redaksia

Check Also

Berisha: Veliaj si pengmarrës, ka nisur të thotë se vëllai i tij ka paguar ekspozitat e Ramës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u ndal edhe te protesta e opozitës që do …