“Express”: Si kalojnë paratë e drogës nga Anglia në Shqipëri

Shkrimi

Bandat  e krimit janë duke përdorur firmat e furgonëve në Mbretërinë e Bashkuar për të transferuar paratë e drogës nga Britania në Shqipëri

Sipas policisë, paratë që mendohet se në disa raste janë krijuar nga sipërmarrjet e kokainës dhe kanabisit, po zhvendosen jashtë Britanisë me furgonë për t’u pastruar në prona dhe biznese.

 

Hetimi ynë zbuloi se katër anëtarë të dyshuar të një grupi të krimit të organizuar, të dyshuar të Agjencisë Kombëtare të Krimit të specializuar në kontrabandën e parave kriminale nga Britania në Shqipëri, u arrestuan këtë muaj. Një zëdhënës i NCA tha: “Oficerët besojnë se grupi operon nën maskën e një kompanie të ligjshme korrierësh”.

Më 13 prill, një shtetas shqiptar, 48 vjeç, u arrestua në Dover kur në automjetin e tij iu sekuestruan 200,000 £ në kartëmonedha. Në të njëjtën ditë, dy burra, të moshës 34 dhe 22 vjeՊ, dhe një 17-vjeçar u arrestuan në Tottenham Hale, në veri të Londrës, kur u sekuestruan rreth 150,000 £ para.

Hetimi filloi në shkurt 2022 pasi zyrtarët e Forcave Kufitare ndaluan një shtetas shqiptar në tunelin e Kanalit. Brenda furgonit të tij, me destinacion kryeqytetin Tiranë, oficerët gjetën 390,000 £. 150,000 £ të tjera u gjetën tek shtëpia e tij në Haringey.

Hetimet e Sunday Express zbuluan se praktika e përdorimit të firmave korriere me bazë në Mbretërinë e Bashkuar për të lëvizur para të padeklaruara është e përhapur. Në maj të vitit 2021, policia shqiptare sekuestroi 123,000 £ të fshehura në një furgon Mercedes të dërguar nga korrieri Sihana Transport me qendër në Luton, i cili lëvizte mallra të ligjshme.

Bandat SHQIPTARE të krimit po përdorin firma korrierësh të regjistruara në Mbretërinë e Bashkuar për të transportuar tufa parash në atdheun e tyre. Paratë që mendohet se në disa raste janë gjeneruar nga sipërmarrjet e kokainës dhe kanabisit në shtëpi bari po zhvendosen nga Britania në furgona dhe do të pastrohet në prona dhe biznese, sipas policisë.

Një hetim i Sunday Express zbuloi se disa veshje korrierësh të regjistruara në Shtëpinë e Kompanive drejtohen nga shtetas shqiptarë, të cilët reklamojnë në rrjetet sociale se transportojnë sende të ligjshme si mobilje midis dy vendeve. Në disa raste ata janë përfshirë në dërgimin e parave të gatshme të padeklaruara dhe të paktën në një rast të armëve të zjarrit.

Javën e kaluar kjo gazetë zbuloi se gjigantët e mediave sociale po ndihmojnë në nxitjen e një fluksi të punonjësve shqiptarë të drogës duke lejuar ndikuesit të promovojnë një mënyrë jetese kriminale.

Shoferi Olsi Sefolli, 24 vjeç, u arrestua pasi në rreze X u gjet një fshehje e 10 pakove me para. Sefolli nga Durrësi mohoi në polici të ketë dijeni. Ai tha se e kishte marrë furgonin në portin e Ankonës në Itali nga një tjetër shofer i ardhur nga Britania e Madhe. Gjatë gjykimit të tij, kushëriri i Olsit, Guxim Sefolli, 30 vjeç, nga Lutoni, i cili zotëron Sihana Transport, dha dëshmi, duke pranuar se ai kishte fshehur paratë në furgon pa dijeninë e dy drejtuesve.

Ai tha se paratë ishin për të blerë një apartament në Vlorë. Ai mohoi se ishin të ardhura kriminale dhe tha se ishin kursimet e tij të fituara në mënyrë legjitime nga viti 2017 e tutje, dhe ilegalisht në ndërtimet e tregut të zi që nga ardhja e tij në MB nga 2010 deri në 2017.

Guximi nuk u përball me asnjë sanksion, por Olsi u shpall fajtor për mosdeklarim parash dhe u dënua me 9 muaj me kusht. E njëjta firmë ra në vëmendjen e policisë shqiptare në prill të vitit të kaluar, kur në një furgon të saj në Portin e Durrësit u gjetën tetë pistoleta dhe municione luftarake.

Raportet në Shqipëri emëruan Guxim Sefollin si pronar të furgonit dhe thanë se ngarkesa ishte nisur për në Angli. Struktura Speciale Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar të Shqipërisë kërkoi mbështetje nga autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar për të hetuar rastin dhe forcat shqiptare thanë se drejtuesi i furgonit mbetet nën hetim.

Guxim Sefolli është kontaktuar për koment përmes një faqeje në Facebook për firmën korriere, e cila që atëherë ka ndryshuar emrin. Ai tha për armët: “Një klient përdori kompaninë time për të sjellë disa tavolina nga Shqipëria dhe i fshehu këto armë pa pasur unë njohuri. Sapo e zbulova këtë, bëra një kallëzim në stacionin e policisë lokale dhe më vonë inteligjenca e Mbretërisë së Bashkuar më pyeti për detaje dhe unë dhashë gjithçka.”

Ai tha se emri i tij në Shqipëri në lidhje me të dyja rastet kishte ndikuar në reputacionin e tij dhe se është zhvendosur në profesione të tjera. Në një rast tjetër, 225,000 £ u gjetën në rezervuarin e karburantit të një furgoni Mercedes të regjistruar në Mbretërinë e Bashkuar në portin italian të Barit në shkurt 2021.

Një zëdhënës i Doganës Italiane tha në atë kohë: “Këto automjete e bëjnë udhëtimin çdo javë. Ka një rrjet të mirëorganizuar.” Një zëdhënës i NCA tha: “NCA nuk konfirmon ose mohon në mënyrë rutinore hetimet.” Nga kontrollet e mediave online nga kjo gazetë janë gjetur 28 kompani të regjistruara në Britaninë e Madhe, të specializuara në transportin e rrobave, mobiljeve apo sendeve të tjera nga qytete të ndryshme drejt Shqipërisë. Një burim shqiptar tha: “Brenda komunitetit shqiptar në MB dihet mirë se disa nga këto firma nxjerrin para kontrabandë jashtë”.

Një zëdhënës i Zyrës së Brendshme tha: “Forca Kufitare është e pamëshirshme në përpjekjet e saj për të zbuluar dhe konfiskuar mallra të dëmshme ose para të padeklaruara”.

About Krye Redaktor

Check Also

Berisha për “Antena3 CNN”: Balla mik me Coldea, Agaçi ka firmosur kontratën që Coldea të jetë këshilltar i Ramës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, i cili një javë më parë zbuloi se ish-deputeti …