Spiropali injorante, e çmendur apo të dyja!

Nga Petrit VASILI

Ne Athine Spiropali uleriti e tha:

“Dje ishit ju që e mbajtët Shqipërinë me bukë, sot Shqipëria mund t’ju mbajë juve duke iu ofruar mundësitë e saj të reja” tha Spiropali

Po cfare mundesish paska ofruar qeveria e Rames qe ti mbaje sot me buke, ndersa qindra mijra shqiptare largohen ?

JA ÇFARË THONE FAKTET:

Remitancat, apo dërgesat e emigrantëve arritën në gati 930 milionë euro në 2023,.

Remitancat ishin me rritje prej 11.3% në krahasim me vitin e mëparshëm 2024.

Në krahasim me vitin 2013, kur remitancat kishin hyrë në cikël rënës, fluksi pothuajse është dyfishuar.

KONKLUZIONI:

Pra krahasuar me qeverisjen para 2013 remitancat jane dyfishuar.

Qeveria e Rames nuk ka ofruar absolutisht asgje, as per nevojat me minimale ndaj dergesat e parave nga jashte vendit rriten pa u ndalur.

Pa remitancat shume familje pensionistesh apo te varfera do te kercenoheshin nga uria sepse qeveria e Rames dhe Spiropalit nuk rrit pensionet dhe mbeshtetjen e shtresave ne nevoje.

Qeveria eshte provuar qe vjedh miliarda, te cilat i ndan me oligarket.

Papunesia, pasiguria, falimentimi i bisneseve per llogari te oligarkeve po i largon masivisht shqiptaret.

Pra Spiropali rezulton te jete injorante perballe ketyre fakteve azgjesuese ose eshte e çmendur qe s’di çfare flet nga adhurimi maniakal per Ramen.

Megjithate shanset me te medha jane qe t’i kete te dyja edhe injorancen edhe çmendurine.

About Redaksia

Check Also

Berisha: Beleri refuzoi të kandidojë për Edi Ramën, nuk pranoi të bënte pis duart për mafien e tij

Kryetari i PD, Sali Berisha ka denoncuar ftesën e Edi Ramës për Fredi Belerin që …