U zgjodh eurodeputete, lirohet nga burgu aktivistja italiane Ilaria Salis

Anëtarët e Parlamentit Evropian gëzojnë imunitet të konsiderueshëm ligjor nga ndjekja penale, edhe nëse akuzat kanë të bëjnë me krimet e kryera para zgjedhjes së tyre.

Aktivistja italiane antifashiste Ilaria Salis u lirua nga arresti shtëpiak në Budapest, Hungari, të premten pasi u zgjodh deputete e Parlamentit Evropian për Aleancën e Majtë e Gjelbër.

Sipas avokatit të saj, policia ia hoqi byzylykun elektronik, zonjës Salis në Budapest dhe babai i saj pritet ta dërgojë atë në Itali sot.

Ajo ishte akuzuar në Hungari për tentativë vrasjeje pasi ishte pjesë e një grupi antifashistësh të akuzuar për sulme ndaj individëve që ata besonin se ishin të lidhur me Ditën e Nderit të ekstremit të djathtë vitin e kaluar.

Ngjarja, që mbahet çdo vit më 11 shkurt, sheh aktivistët e ekstremit të djathtë të përkujtojnë përpjekjen e dështuar të ushtarëve nazistë dhe aleatëve hungarezë për të dalë nga Budapesti gjatë rrethimit të Ushtrisë së Kuqe në 1945.

Viktimat e supozuara të sulmit thuhet se nuk u ankuan në polici.

Image

Foto: Protestuesit përleshen me policinë gjatë demonstratës ‘Hungaria e lirë, Palestina e lirë’ në mbështetje të aktivistes italiane Ilaria Salis pranë ambasadës hungareze në Romë, Itali.

39-vjeçarja kishte qenë në gjykatë në disa raste me një zinxhir me duar dhe kyçin e këmbëve të prangosura, duke shkaktuar tronditje dhe protesta në Itali, megjithëse Budapesti tha se ishte një procedurë standarde për të burgosurit e saj.

Pas protestave publike, Roma thirri ambasadoren hungareze dhe përfundimisht siguroi transferimin e saj në arrest shtëpiak në maj.

Babai i saj shprehu gëzimin pasi fitoi mandatin e eurodeputetes në zgjedhjet e sapopërfunduara të BE-së. “Ne jemi shumë të lumtur për zgjedhjet,” tha ai për Euronews.

Para zgjedhjeve, babai i Salis shprehu vazhdimisht shqetësime, duke thënë se Salis rrezikonte 24 vjet burg për akuzat për tentativë vrasje. Prokurori hungarez kishte kërkuar dënim me 11 vjet burg.

Çështja delikate politikisht shkaktoi protesta publike në Itali

Image

Çështja delikate politikisht preku marrëdhënien e gjatë midis kryeministres së djathtë të Italisë Giorgia Meloni dhe homologut të saj hungarez, Viktor Orbán.

Qeveria hungareze e mbrojti vazhdimisht trajtimin që i bëri aktivistes italiane të mbajtur në burg, pasi imazhet e saj të lidhura me zinxhirë dhe pranga ndezën gjithashtu protesta zyrtare nga qeveria italiane.

Rasti kishte qenë një rast delikat për qeverinë e ekstremit të djathtë të Giorgia Melonit, e cila ka krijuar lidhje miqësore me Orbanin.

Politikanët italianë Angelo Bonelli dhe Nicola Fratoianni – të cilët vendosën të paraqesin Salisin si kandidate në listat e Aleancës së Gjelbërve dhe të Majtë për zgjedhjet në BE – thanë se ishin “të lumtur dhe edhe më të bindur për zgjedhjen e bërë”.

“Tani, pas kësaj fitoreje të parë, kaq të rëndësishme për të dhe të gjithë ne, ne duam ta kthejmë atë në Itali dhe më pas në Bruksel si eurodeputete”, thanë ata.

Anëtarët e parlamentit të Bashkimit Evropian gëzojnë imunitet të konsiderueshëm ligjor nga ndjekja penale, edhe nëse akuzat kanë të bëjnë me krimet e kryera para zgjedhjes së tyre./syri.net

About Redaksia

Check Also

JD Vance: Soros dhe Obama vendosën të heqin Biden dhe të caktojnë Harrisin! Ky është kërcënim për demokracinë

Senatori JD Vance, i përzgjedhur si kandidat për zëvendëspresident nga republikanët, deklaroi në mitingun e …