Spanja triumfon dhe i jep leksione futbolli Italisë

Spanja është kualifikuar për në fazën tjetër të Europianit, teksa në ndeshjen e dytë të grupeve mundi 1-0 Italinë, duke bërë që spanjollët të përballen me Shqipërinë në aktij e fundit thjesht për formalitet. Iberikët e nisën pjesën e parë “zjarr”, duke vendosur kundërshtarin në vështirësi që në minutat e para. Shansi i parë i artë i takoi Pedrit, i cili goditi bukur me kokë, por priti Donnarumma.

Ekipi i de La Fuentes rriti presionin dhe për pak sa nuk mori epërsinë me Ëilliams, në të 11-tën. Në të 25-tën, provoi Ruiz nga distanca, pa rezultat.
Axurrët preferuan të qëndrojnë në mbrojtje, tentuan vetëm me disa raste sporadike, por pa mundur dot të shqetësojnë portën e mbrojtur nga Unai Simon.

Ndeshja u vendos nga një autogol i Calafiorit, në fillimin e fraksionit të dytë. Spanja kryeson me 6 pikë, Italia ka 3 pikë dhe renditet e dyta. Të hënën, Shqipëria do kualifikimin ndaj një Spanje që tashmë luan për formalitet.

About Redaksia

Check Also

Askush si Los Blancos në Europë!

Real Madrid vazhdon të mbizotërojë në botën e futbollit. Los Blancos, pasi fituan Champions League, …