Krye Redaktor

Fytyra e drejtësisë së re, e dënuar në Greqi, me tre mbiemra…

Vetingu i dyshimtë për Irena Gjokën Të dhënat e publikuara nga media greke ngrenë pikëpyetje të forta edhe mbi procesin e rivlerësimit kalimtar (Vetingut) të gjyqtares Irena Gjoka. Gjoka, në ish-gjyqtare e Krimeve të Rënda, kaloi automatikisht tek Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (GJKKO) me krijimin …

Read More »

Shifra dramatike e raportit: 44% e popullsisë jeton në varfëri

INSTAT; vlereson se niveli i perjashtimit social ne Shqipëri, pra i individëve në rrezik varfërie, ose thellësisht të privuar materialisht, ose me intensitet shumë të ulët në punesim, është rreth 43.9% e popullsisë. Të paktën 1/3 e popullatës në vend jeton në kushte të veshtira teksa skemat e mbështetjes sociale …

Read More »

Skandal/ Greqia publikon vendimin e Gjykatës për dëbimin e gjyqtares me 3 mbiemra

“Proto Thema” Dosja Maneku-Gjoka-Shpata” botohet vendimi dëbimit Basir Çollaku Ka tentuar dy herë të hyjë në Greqi me vizë false. Ka përdorur tre nbiemra. Gjykata e ka marrë vendim për dëbim dhe nongrata në Shengen. Por drejtësia në Shqipëri e përzgjedh Manekun Irena, të dënojë Fredi Belerin, sipas porosisë së …

Read More »

Foto-lajm, masakra me ndërtime brenda Parkut Kombëtar të Butrintit

Foto nga masakra e ndërtimeve brenda Parkut Kombëtar të Butrintit për të cilën ministrja e Kulturës deklaroi  se do të ishte “një pikë e vockël”! Reagimi i UNESCO pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për Butrintin Drejtori i Qendrës së Trashëgimisë Botërore të UNESCOs, Lazare Eloundou Assomo konfirmon se ky komitet …

Read More »

Qeveria greke nuk mirëpret Ramën në Greqi, asnjë takim me të

Rama ka konfirmuar vizitën e tij në kryeqytetin grek, Athinë, më 12 maj. Duke publikuar një video në rrjetet sociale ku shkruhet, “12 maj Athinë, krenarë për ju”, Rama shkruan: “Mezi pres të takohemi, me krenari të madhe për të gjithë ju, shqiptarët e Greqisë”. Gazeta “Kathimerini” shkroi pak ditë …

Read More »

Pagesa 80 mijë dollarë në muaj me Republikën Srpska që shkarkoi Eskobarin

Në një peizazh gjeopolitik dinamik dhe të ndërlikuar, roli i të dërguarve ndërkombëtarë shpesh tejkalon thjesht diplomacinë, duke u bërë një pikëmbështetje kritike në ruajtjen e ekuilibrit midis kundërshtarëve historikë. Ky ekuilibër delikat është aktualisht nën vëzhgim në Ballkan, ku veprimet e të dërguarit të SHBA-së Gabriel Escobar kanë ndezur …

Read More »

Skemat e mashtrimit, Prokuroria i kërkon SPAK të hetojë Guverntorin Sejko

Prokuroria e Tiranës vlerëson se guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko duhet të hetohet për “shpërdorim detyre” nga SPAK, pasi dyshohet se mori masa të vonuara dhe të papërshtatshme për të frenuar skemën e dyshuar të mashtrimit ndaj mijëra qytetarëve nga shoqëria e mikrokredive MCA. Nga Ola Xama, Reporter.al …

Read More »

SPAK mësyn në AKSHI për tenderin 16.5 mln euro të laboratorëve, sekuestrohen kompjutera dhe telefona

Prokuroria e Posaçme ka zhvilluar këtë të premte paradite një aksion të madh në Agjencinë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit. Kapitali.al ka mësuar se hetuesit e Byrosë Kombëtare të Hetimit kanë mësyrë në zyrat e AKSHI-t duke sekuestruar kompjuterë dhe telefona në kuadër të një hetimi për korrupsion. Burime konfidenciale …

Read More »

Thellohet skandali i kredive/ Raiffeisen informoi disa herë qeverinë dhe BSH-në për mashtrimet e MCA dhe Final

Klodian Tomorri Skandali i mashtrimit me kreditë nga dy institucionet financiare jo banka, MCA dhe Final merr të tjera përmasa, të cilat përfshijnë direkt ministrinë e Drejtësisë dhe Bankën e Shqipërisë. Faktet e dala në dritë së fundmi dëshmojnë se qeveria dhe Banka e Shqipërisë ishin në dijeni të skemës …

Read More »

Deri kur do të vazhdojnë të humbin jetë nënash dhe fëmijësh që shteti të reagojë?

Albana Vokshi Është e dhimbshme, tronditëse… ngjarja e nënës me tre fëmijë në Shkodër.Cila nënë do kishte zemër të shuante jetën e fëmijëve të saj?? Përvec asaj që nuk sheh shpresë askund, as te familja, as te shteti, as te shoqëria…! Mungesa e shtetit, edhe këtë rast është ulëritëse!! Ku …

Read More »