Mentalitet infantil, stalinist apo reflekse nga komplekset e “fajit”!

Nga Tritan SHEHU

Po lexoj deklarime deputeti a “gazete”, qe te krijojne keqardhje.

Po “kryqezojne” Noken se paska komunikuar me Nikollen e me nje minister tjeter.

Nje deputet ka komunikuar me Kryetaren e Kuvendit e drejtuesen e seances!!!!

I vetmi faj qe ka Noka ne kete histori, eshte qe kerkoi te shpjegoi pse ka komunikuar me ata!

Ai dhe asnje nga ne nuk i jep kerkujt llogari se me ke flet, bisedon, komunikon deri sa nuk bije ndesh me ligjet e vendit dhe kjo nuk krijon pasoja te denueshme.

Kete te drejte e kemi fituar tashme qe me 1990.

Te kerkosh te kunderten eshte te vuash nga reminishencat e dikureshme.

Rendesi kane ne politiken demokratike veprimet, vendimet, pasja apo mungesa e konseguences, lojrat e pastra apo te pista politike; keto te fundit jane evidentuar me:

–Me cadren.

–Dorrezimin e mandateve e qeverisjen lokale, pra te te gjithe pushteteve Rames.

–Lenien ne “balte” te militanteve te thirur me mashtrime per te protestuar.

–Mareveshjet fallco e kapitullante per Kodin Zgjedhor,

–Lenien e fushates elektorale ne meshire te fatit pikerisht ditet e fundit te saj.

–Perjashtimet nga PD, grupi i saj parlamentar, duke krijuar nje krize shume te rrezikeshme ne parti.

–Bunkerizimin e Selise e mbylljen e saj, duke kordinuar me Ramen edhe castin kur do te goditeshin militantet nga brenda e jashte me gaz, uje e shkopinj.

–E me tej duke percaktuar po me ate se kush duhej mbajtur ne Komisariat, kush arrestuar, kush cuar ne gjyq.

Dhe per te kuptuar e denuar keto nuk ka nevoje te dish nese komunikimi eshte bere me takime naten ne Kryesine e Kuvendit, diku tjeter, me telefon, Whats ap, ndermjetes, apo me pellumba postare…..

Ne politike gjykohet nga veprimet politike, pasojat politike te tyre, humbjet apo fitoret…qe realisht demokratet prej 8 vitesh u kane haruar dhe «aromen»!

Denglat e sotme jane mungese kulture politike, por dhe reflekse reagimi nga ata, qe cdo kontakt sic duket jane mesuar ta perdorin per “pazare” ne kurriz te demokracise, pluralizmit, PD e demokrateve ne terresi.

Atyre, nga sa vihet re, prej eksperiences se tyre ne koshience u eshte ngulitur ideja se komunikimet jane vetem pazare, gje qe ndoshta u ka krijur dhe “komplekeset e fajit” ndaj tyre, prandaj reagojne keshtu, kuturru!

Nje njeri i qete per vehte, transparent, nuk do te bente kurre nje reagim te tille.

About Redaksia

Check Also

I paguari nga Rama ofendon shqiptarët e Kosovës pse kanë bojkotuar plazhet e Shqipërisë: Jeni hajvana!

Shërbimet e një servili të paguar nga Rama që ofendon popullin e tij. Nga Berat …

Leave a Reply