Komisioni i Rithemelimit padit penalisht Spartak Brahon dhe drejtorin e FLO, Sokol Bizhgën

Komisioni i Përkohshëm i Rithemelimit të PD ka kallëzuar penalisht drejtorin e Drejtorisë së Forcave Lëvizëse Operacionale (FLO), Sokol Bizhga.

Padia ndaj tij ka lidhje me protestën e 8 janarit te selia e PD.

Bizhga akuzohet për veprat penale “vrasje e mbetur në tentativë”, “shpërdorim detyre”, “pengimi në ushtrimin e të drejtës për t’u shprehur, grumbulluar apo manifestuar” dhe “shkelja e rregullave mbi lëndët helmuese”.

Për të njëjtën ngjarje Komisioni i Përkohshëm i Rithemelimit të PD-së ka paraqitur padi penale edhe ndaj ish-deputetit Spartak Braho, të cilin e akuzon për shpifje.

Para protestës së 8 janarit, ish-deputeti, në një studio televizive paralajmëronte se tubimi i thirrur nga Sali Berisha do të kishte skenarë të dhunshëm, madje, sipas tij, do të përfundonte edhe me viktima, duke përmendur një deputet me inicialet E.A.

About Redaksia

Check Also

Investigimi/ Trafik kokaine me taksitë në Tiranë, pamje e prova, por policia hesht

Me shprehjen “e dinim” që nën zë e qarkullojnë këto ditë ata që duhet të …

Leave a Reply