BE: Bashkëpunojmë me PD pavarësisht kush do jetë Kryetari i saj

Ambasadori i BE-së në vendin tonë, Luigi Soreca ka qenë sot në një vizitë në Korçë, ku është pyetur nga gazetarët në lidhje me liderin historik demokrat, Sali Berisha dhe pjesëmarrjen e tij në zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 Marsit.

Soreca tha se, BE e ka thënë dhe më parë që nuk kometon dhe nuk ndërhyn në çështjet e brendshme të partive politike.

Gazetari: Berisha nuk është tërhequr nga politika dhe pse është shpallur ‘non grata’ nga SHBA, si e komentoni?

Soreca: Nuk dua të komentoj zhvillimet e brendshme të partisë, ne nuk kemi ndërhyrë ndonjëherë. Do të vazhdojmë punën tonë për të gjitha çështjet që kanë të bëjnë me të ardhmen e vendit sidomos me procesin e vetingut.

Ndërkohë që ambasadori i BE-së mbajti pothuajse një qëndrim të ngjashëm kur u pyet për dënimin me burg të Saimir Tahirit, për të cilin tha se nuk do të dontë që të komentonte qëndrimin e Gjykatave.

Sipas Sorecës, BE ka mbështetur dhe do të vijojë të mbështesë Reformën në Drejtësi, ndërsa përshëndeti zgjatjen e afateve të vetingut.

Ai shtoi gjithashtu se BE do të vazhdojë bashkëpunimin me PD-në, pavarësisht se kush do të jetë kryetari. Një qëndrim ky i ndryshëm me atë të ambasadores amerikane, Yuri Kim.

About Redaksia

Check Also

“La Repubblica”: Kush është avokati i narkotrafikantëve pas paktit 1 miliard euro Rama-Meloni

Gazeta e njohur italiane La Repubblica ka shkruar një artikull për marrëveshjen mes Italisë dhe …

Leave a Reply