Aventurat e DinPakut dhe shokëve të tij!

Nga Iva V.GRILLO

Muajt e fundit me eshte kujtuar shpesh Dinpaku, personazhi qendror i nje libri te dashur te femijerise sime: “Aventurat e Dinpakut dhe shokeve te tij” te shkrimtarit Nosov.

Dinpaku ishte ne fakt nje personazh simpatik, aventurier i pandreqshem dhe aspak i ndergjegjshem per kufizimet e veta…

Por cilesite per te cilen me eshte kujtuar shpesh keto kohet e fundit jane disa te tjera.

Se pari, aftesia e tij e per te deshtuar pothuajse ne çdo “aventure” te ndermarre… nje lloj falimentimi qe e shoqeron gjithe kohen “heroin” tone.

Se dyti, Dinpaku yne eshte gjithnje i shoqeruar nga nje shpure shokesh qe i shkojne nga pas planeve te tij te medha per fame, duke i pompuar egon dhe bere tifozllek per aventuren e radhes, shumica mese te bindur ne deshtimin qe i pret…

Por ne vend qe te keshillojne Dinpakun per fundin e parashikuar, shpura e shokeve nuk i reziston tundimit per te provuar lavdine e te hipurit ne “ballonen” fluturuese qofte edhe per disa minuta….per t’u perplasur me pas ne toke, pa lavdi… perpara publikut te mesuar tashme me bemat e pafat te Dinpakut e shokeve te tij.

Dinpaku di pak…shume pak. Por tragjedia e tij eshte se ai nuk di dhe nuk do te mesoje!

Ps. Çdo ngjashmeri me persona reale eshte nje rastesi 🙄.

About Redaksia

Check Also

Një ditë feste edhe për Kainin!

Nga Gent STRAZIMIRI Mbase nuk jemi vendi me më shumë festa e ditë pushimi në glob, …

Leave a Reply