Turqia do të bllokojë anijet luftarake të Rusisë në ngushticat e Bosforit dhe Dardaneleve

Ministria e Jashtme e Turqisë ka sinjalizuar se synon t’i bllokojë anijet luftarake ruse që të kalojnë nëpër ngushticat e Bosforit dhe Dardaneleve që të çojnë në Detin e Zi, një ndryshim në pozicionin neutral të Turqisë paraprakisht, raporton The Guardian.

“Ne arritëm në përfundimin se situata në Ukrainë është kthyer në luftë”, tha ministri i jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu. “Ne do t’i zbatojmë dispozitat e Montreux në mënyrë transparente.”

Turqia kontrollon të dyja ngushticat sipas konventës së Montreux, që i jep asaj fuqinë për ta bllokuar kalimin e anijeve luftarake ruse dhe ukrainase, me kusht që ato të mos kthehen në bazat e tyre të përhershme në Detin e Zi.

Konventa thotë se ngushticat mund të bllokohen nëse një konflikt plotëson përkufizimin e një lufte.

Bllokimi ka të ngjarë t’i prekë një numër anijesh ruse aktualisht në Detin Mesdhe, duke përfshirë nëndetëset dhe fregatat, disa prej të cilave i përkasin flotës së Detit të Zi. Një bllok do të thotë që luftanijet ruse nuk do të jenë në gjendje të kalojnë tranzit nëpër këto dy ngushtica për të siguruar përforcime për forcat ekzistuese ose për t’u larguar dhe kthyer për të ndihmuar forcat në pushtimin e Ukrainës.

Turqia e njeh pushtimin rus në Ukrainë si luftë

Ministri i Jashtëm turk, Mevlüt Çavusoglu tha të dielën se Turqia e njeh pushtimin e Rusisë në Ukrainë si një “luftë”.

“A është ky një konflikt apo një luftë? Ne vendosëm për këtë. Neni 19 i Konventës së Montreux është shumë i qartë. Kjo është një luftë”, tha ai në një intervistë të për CNN Turk.

Njohja e Turqisë është e rëndësishme për zbatimin e Konventës së Montreux të vitit 1936 që rregullon kalimin detar nëpër ngushticat turke.

Dje Turqia tha se ende nuk kishte marrë një vendim në lidhje me mbylljen e ngushticave të saj midis Mesdheut dhe Detit të Zi për kalimin e anijeve luftarake ruse pavarësisht një pretendimi të mëparshëm nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy, shkruan The Guardian.

Sipas The Guardian, një zyrtar turk tha se ende nuk është marrë një vendim për të bllokuar anijet luftarake ruse në Detin e Zi. Nëse diçka e tillë do të ndodhte, do të shkelte konventën e shteteve në Detin e Zi, që anijet luftarake mund të kthehen në porte gjatë luftës.

About Redaksia

Check Also

Izraeli i vrau 3 djemtë dhe nipërit, reagon lideri i Hamasit: Faleminderit Zotit që janë martirë!

Enton DOÇI Korrespodenti ynë në Lyon  Udhëheqësi i Hamasit ka thyer heshtjen për vdekjen e …

Leave a Reply