Ukraina publikon humbjet ruse: 4300 ushtarë të vrarë, mbi 70 aeroplanë e helikopterë të rrëzuar

Ministria ukrainase e Punëve të Jashtme e ka publikuar një grafikë me të gjitha të dhënat e humbjeve të përgjithshme të forcave ruse për 3 ditë e gjysmë luftime.

MPJ-ja e Kievit thotë se “Ukraina po i shkakton humbje katastrofike armikut”.

Në grafik, humbjet e rusisë përshkruhen në shifra:

4,300 ushtarë të vrarë dhe të plagosur

mbi 200 robër lufte

46 aeroplanë

26 helikopterë

146 tanke

49 mjete artilerie ushtarake

706 automjete të blinduara të llojeve të ndryshme

20 pajisje automobilistike

1 sistem i raketave tokë-ajër vetëlëvizëse

4 sisteme raketore të montuara në kamionë

30 vetura ushtarake

60 cisterna të karburantit

2 dronë

2 anije / varka patrulluese

Sipas të dhënave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, deri tani, Rusia ka përdorur dy të tretat e potencialit të saj ushtarak.

About Redaksia

Check Also

Vjosa Osmani: Hera e parë që Kosova u përfshi në një samit të NATO-s

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, me ftesë të presidentit amerikan, Joe Biden, e përfaqësoi Kosovën …

Leave a Reply