BE sanksione Bjellorusisë, po mbështet rusët për pushtimin e Ukrainës

Bashkimi Evropian ka miratuar sot sanksione të reja ndaj Bjellorusisë që po e mbështet Rusinë në agresionin nga Ukrainës.

Siç raportonThe Guardian, diplomatët e Bashkimit Evropian kanë miratuar sanksione të reja kundër Bjellorusisë për rolin e saj mbështetës në pushtimin e Rusisë në Ukrainë, konfirmoi presidenca franceze e BE-së.

Sanksionet do të godasin gjithashtu “disa sektorë ekonomikë, dhe në veçanti lëndën drurore, çelikun dhe kaliumin”, thuhet në deklaratë.

Një zyrtar i BE-së tha këtë javë se një nga qëllimet e sanksioneve të reja kundër Minskut ishte ndalimi i eksporteve të çdo mall tjetër bjellorus në BE, në krye të atyre që tashmë i nënshtroheshin sanksioneve të vendosura më parë nga BE-ja pasi presidenti Alexander Lukashenko shtypi protestat. pas zgjedhjeve të gushtit 2020.

About Redaksia

Check Also

Lamtumirë e fundit për liderin e opozitës ruse

Është përcjellë për në banesën e fundit lideri i opozitës ruse, Alexei Navalny, në Maryino …

Leave a Reply