Zbarkimi “i ftohtë” i NATO-s në kufirin me Rusinë, stërvitja më e madhe në 30 vitet e fundit

NATO po organizon në Norvegji stërvitjen më të madhe ushtarake në 30 vitet e fundit. NATO ka dërguar dhjetëra mijëra trupa, duke përfshirë Marinsat Mbretërorë, një aeroplanmbajtëse, një anije shkatërruese dhe një nëndetëse sulmi me energji bërthamore në Norvegji, e cila kufizohet me Rusinë.

Trupa nga 28 vende në Evropë dhe Amerikën e Veriut po marrin pjesë në një stërvitje që zgjat rreth një muaj, e cila filloi të hënën në veri të Norvegjisë.

Norvegjia, anëtare e NATO-s, ndan pothuajse 200 km kufi tokësor me Rusinë.

Një stërvitje e quajtur “Përgjigjja e Ftohtë” po mbahet vetëm disa qindra kilometra larg kufirit rus, ndërkohë që ushtria e Vladimir Putin ende po bën luftë në Ukrainë, shkruan Daily Mail.

Rreth 35,000 trupa, 200 avionë dhe 50 anije janë të përfshirë në “Reagimin e Ftohtë”.

Stërvitjet synojnë të tregojnë se si forcat e bashkuara shumëpalëshe do të mbronin Norvegjinë dhe krahun verior të Evropës nga një kundërshtar modern.

NATO tha se stërvitja “nuk ishte e lidhur me pushtimin e paprovokuar dhe të pajustifikuar të Ukrainës nga Rusia”.

NATO thotë se stërvitja nuk ka lidhje me pushtimin e Ukrainës nga Rusia, pasi ishte programuar për vitin e kaluar, por u shty për shkak të pandemisë. Madje aleanca kishte ftuar edhe vëzhgues nga Rusia për të ndjekur stërvitjen, por Moska refuzoi.

About Redaksia

Check Also

Vrasësi i 14-vjeçares në Maqedoni strehohet në Beograd, drejtonte parti pro ruse

Maqedonia është tronditur nga një ngjarje e rëndë ku kanë mbetur të vrarë dy persona, …

Leave a Reply