Berisha: 22 Marsi është ditë frymëzimi për demokratët!

Nga Sali BERISHA

Gezuar 22 Marsin!

Te dashur miq, sot shqiptaret ne Shqiperi dhe kudo ne bote festojne 22 Marsin, diten e pare te lirise dhe demokracise ne shekuj dhe mijvjeçare ekzistence

Si sot 20 vjet me pare mbi 1.7 milione shqiptar te rinj, te reja, burra dhe gra, njerezit me te shtypur me te izoluar dhe me te mjeruar te planetit, nen udheheqjen e Partise Demokratike permbysen me voten tyre te lire ne vendin me monist te kohes diktaturen staliniste te Enver Hoxhes, Hitlerit shqiptar te Pasluftes.

Me 22 mars te vitit 1992 ne ndame epokat dhe nisem udhetimin e tone ne rrugen e Lirise dhe Dinjitetit njerezor dhe kombetar, rrugen e mbrojtjes se interesit kombetar dhe çeshtjes shqiptare si dhe hapjes, renditjes dhe integrimit te Shqiperise ne krahun e miqve te saj te lirise dhe ne proceset integruese europiane dhe euroatllantike.

PD dhe aleatet e saj me 22 mars te vitit 1992 erdhen e pushtet ne vendin e trete me te varfer te globit ne te cilin te ardhurat per fryme ishin vetem 204 dollare ne vit, me vetem 4 milione dollare rezerve valutore dhe nje borxh te jashtem 500 milione dollar dhe papunesi qe kalonte mbi 80% dhe nje inflacion tre dhe kater shifror.

Diktatura 46 vjecare me moniste e kohes kishte shkaterruar Shqiperine pothuaj ne permasa apokaliptike dhe qartas me shume se sa kishin shkaterruar ndonjehere ndonje vend luftrat civile.

Per te shpetuar nga dhimbjet e tmerrshme te diktatures se mjerimit ne vitet 1990-1992 rreth nje milion shqiptar u larguan nga Shqiperia me eksode biblike.

Kushtet pra ne te cilat erdhi ne pushtet PD ishin te jashtzakoshme por me e jashtzakoshme ishte fuqia e lirise dhe vlerave te saj dyert e te cilave hapen me voten e tyre te lire shqiptaret.

Me permbysjen me voten e lire te e diktatures staliniste, qeveria e PD partise qe kishte shpallur qe ne javen e pare te themelimit te saj para shqiptareve dhe botes interesin kombetar dhe çeshtjen kombetare gjer atehere te tradhetuara si yllin e saj polar vendosi kete çeshtje ne krye te programit te saj.

Ajo nxori Shqiperine nga izolimi me i thelle, e lidhi ne miqesi me SHBA dhe vendet tjera te lira.

PD tashme ne pushtet nderkombetarizoi me qeverine e saj ne samite te OSBE dhe OKB, KE ceshtjen e Kosoves, konfirmoi ne rezoluta te votuara me 2/3 ne OKB te drejten e qytetareve te Kosoves per vetevendosje, promovoi ceshtjen e te drejtave njerezore dhe kombetare te shqiptareve ne Maqedoni, Mal te Zi, Luginen e Presheves dhe kudo ne rajon.

Lokomotive e integrimeve europiane dhe euroatllantike qeveria e PD dhe aleateve te saj anetaresuan Shqiperine ne Keshillin e Europes dhe ne dhjetra organizata nderkombetare si dhe firmosi nder me te parat partneriterin per paqe me Aleancen e Atllanitkut te veriut. Ne Letren e tij te Bardhe te vitit 1996 Komisioni Europian duke vleresuar suksesin e reformave do perzgjidhte Shqiperine si vend i vetem ne rajon per ti hapur procesin e stabilizim asocimit ne BE .

Ne vendin e hiperkolektivizimit total qeveria e PD hodhi themelet e ekonomise se tregut te lire dhe te demokracise, liberalizoi dhe privatizoi ekonomine, beri 220 mije familje shqiptare pronare te apartamenteve te tyre dhe mbi 460 mije familje ne fshat pronare te fermave te tyre si dhe qindra mijra ndermarrje te vogla dhe objekte u privatizuan.

Ne fund te kater viteve ne Shqiperi te ardhurat per fryme u katerfishuan dhe mbi 80% e prodhimit te brendshem vinte tashme nga sektori privat, u liberalizua kursi i kembimit dhe u arrit stabilizimi monetar e inlacioni ra ne njeshifror rezerva valutore u rrit rreth 35 here

Ne vitin 1997 Partia Demokratike njohu gabimin e saj historik te mosndalimit ne kohe te skemave piramidale. Ajo ju kundervu rrebelimit komunist me mjete politike dhe percaktoi zgjedhjet e pergjithshme si rruge politike per zgjidhjen e krizes. Ne fushaten elektorle PS premtoi kthimin qindarke per qindrake te parave te humbura ne skema piramidale. Kurse PD deklaroi se nje borxh qe nuk eshte marre nga qeveria nuk mund te njihet. Ne vitet 1997-2005 PD ne opozite qendroi e pamposhtur para vrasjeve akuzave dhe proceseve politike te drejtuesve te saj, perfshire ketu edhe akuza monstruoze per krime kunder njerezimit nga rregjimi i atyre qe erdhen me dhune ne pushtet.

Me fitoren e zgjedhjeve te pergjithshme ne vitin 2005, PD ne nje rast unik ne histori perzuri me vote nga pushteti ata qe erdhen me dhune dhe rebelim komunist.

Ne 8 vite te qeverisjes se saj, qeveria e PD dhe aleateve te saj firmosi dhe ratifikoi me Bashkimin Europian Marreveshjen e Stabilizim Asocimit, anetaresoi vendin ne NATO.

PD mbeshteti fuqishem e dha ndihmese thelbesore ne pavarsine e Kosoves, lajmin per te cilin e shpalli ne Tirane,me te famshmen “Time is noë”Presidenti George Ë Bush ne viziten e pare dhe historike te nje presidenti te SHBA ne Shqiperi.Qeveria e PD dha kontribut thelbesor ne njohjet nderkombetare te Kosoves.

PD erdhi ne pushtet ne nje kohe kur bandat famezeza shqiptare benin ligjin ne vend .

Qeveria e PD luftoj me zero tolerance krimin e organizuar dhe bandat e tij. Vendosi para ligjit ne 18 muaj mbi njemij bos dhe antar te 206 grupeve dhe organizatave kriminale dhe beri Shqiperine nje vend te sigurt.

Ajo luftoi me vendosmeri korrupsionin dhe arriti pragun e Korporates se Mijevjeçarit te qeverise se SHBA. Shqipria sipas UN ishte vendi i pare qe vendosi sistemin e prokurimit dixhital sistem qe do certifikohej nga vet UN.

Qeveria ndermori reforma te thella e te suksesshme ekonomike si:

-ulja e tatim fitimit nga 25 ne 10 %

-ulja e tatimit te ardhurave personale nga 23 ne 10% pra vendosje te takses se sheshte prej 10 %,

-ulja e sigurimeve shoqerore nga 32% ne 15% per pundhenesin.

-ulja e tarifave doganore nga 6 ne 1% ,

u krijua one stop shop per regjistrimin e bizneseve dhe u arrit reduktimi i kohes dhe kostos se regjistrimit nga 42 dite dhe 4 mije euro ne gjithsej 30 minuta dhe vetem 1 euro,

-u krijua Qendra Kombetare e Liçencave dhe Lejeve pasi u hoqen mbi 2/3 e tyre.

U sanksionua ne ligj nisma 1 euro pra per dhenien me 1 euro te tokes publike per investitoret e huaj te medhenj.

Te gjitha keto reforma siç pohojne Komisioni Europian,Banka Boterore,FMN,IBRD etj bene qe ekonomia e vendit, ne kulmin e krizes ekonomike dhe financiare te botes, te vazhdoje te rritet dhe te mos njohe reçesion.

-Papunesia njohu ulje progresive,ajo ra ne 12.8% – Numeri i bizneseve u tre-fishua.

– Eksporti dhe investimet e huaja u rriten perkatesisht me 300% dhe 316%.

-Te ardhurat buxhetore u dyfishuan.

-Kredite per ekonomine u rriten 6 here.

Sipas Censusit te vitit 2011,

-343 mije familje shqiptare kishin me shume se nje shtepi.

-Shqiptaret ne banesa per 1000 banore lane mbrapa 5 kombe te vendeve anetare te BE.

Qeveria e PD dhe aleateve te saj,

-rriti me 120-150% rrogat dhe

-100% pensionet e ulta,

-ndertoi dhe rindertoi ne mbare vendin mbi 11 mije km rruge, pra siç thote Komisioni Europian me shume se i gjithe rajoni .

-Ndertoi rrugen e Kombit,

-autostraden Tirane Elbasan ne te cilat vetem tunele jane 16 km.

-autostradat Lushnje Fier, Levan Vlore Lavan Tepelen Thumane Milot superstradat Gjirokaster Levan. Shkoder Han i Hotit etj etj

-Ajo Ndertoi dhe rindertoi 1300 shkolla e institucione arsimore,

-720 sisteme ujesjellesash dhe kanalizimesh,

-10 impiante te perpunimit te ujerave te zeza dhe

-400 qendra shendetesore dhe spitale.

-U ndertua terminali i aeroportit te Rinasit dhe me

pas ne fazen e dyte u dyfishua ky terminal.

-u ndertua terminali i portit te Durresit dhe

-u shpall fituese kompania qe do thellonte portin per anije te medha gjer ne 50 mij ton.

-U zgjeruan ndjeshem portet e Sarandes Vlores,Shengjinit

Karahas infrastruktures energjia u be nje perparesi tjeter madhore e qeverise se PD.Shqiperia superfuqi e vogel rajone e energjise se rinovueshme ne rajon u be moto e qeverise se PD dhe aleateve te saja.

Nga fundi i vitit 2007 e ne vazhdim,

-moren fund nderprerjet e energjise elektrike qe me pare ishin se paku 6-10 ore ne dite.

-Shqiperia u be vendi i dy projekteve gjigande energjitike;

-TAP, investimi aktual me i madh ne Europe,gazsjellesi qe do sjelle gazin azer ne Itali, dhe

-kaskades se Devollit. Qeveria,

-firmosi ndertimin e 420 hidrocentraleve me konçesion nga kompanite private, nga te cilat

-112 kane perfunduar dhe japin,

-mbi 48% te prodhimit te energjise se vendit dhe,

⁃ 105 jane ne ndertim e siper.

-Shqiperia dixhitale esht nje nga realizimet madhore te qeverise se PD.

-Ne vitin 2006, perdorimi i internetit ne Shqiperi ishte vetem 4.8% nderkohe u rrit ne 63% ne vitin 2012,

-interneti dhe kabinetet e informatikes u shtrine ne çdo shkolle,

-u garantua internet falas per popullaten ne 1250 zyra ne mbare vendin,

-u ulen 3 – 5 here çmimiet e bisedave me celular,

-u licensuan dy kompani dhe u shtri ne mbare vendin teknologjia 3G u pregatit kuadri per 4 G

U inaugurua portali ‘e albania’ u instalua ‘e government’

Reforma transfurmuese u realizan ne arsimin e vendit.

Numeri i studenteve nga viti 2006 ne vitin 2013 u rrit nga,

-12 ne 50 per 1000 banore,

-70% e maturanteve hynin ne Universitet.

Trupa akademike universitare u rrit nga

-6 000 ne 10.500.

Ndjekja e shkollave te mesme u rrit,

nga 69 ne 86%.

U ndertuan dhe rindertuan mbi 1300 shkolla kopshte dhe objekte arsimore.

Ne Shqiperine rurale ne 8 vite u investuan 3,2 miliard euro

Ne zonat rurale u ndertuan:

-mbi 8 mije km rruge rajonale, dytesore dhe te treta.

-mbi 1 mije shkolla e kopshte,

-630 ujsjellesa dhe kanalizime,

-qindra km kanale vaditese dhe kullues dhe u -subvencionuan 45 mije projekte ne bujqesi e blegtori, gje qe beri te mundur,

-te mbillen rrethe 11 milion rrenje ullinj dhe

-miliona rrenje molle, arra, vreshta dhe dru te tjere frutor.

Prodhimet bujqesore ne tersi u mbrojten,

u ulen ndjeshem importet u mbi dyfishua toka e punuar,

eksportet bujqesore u rriten 3 here.

Shqiperia turistike ishte nje realitet i ri.

Numeri i turisteve dhe vizitoreve nga 300 mije qe ishte ne vitin 2004 u rrit ne 4,7 milion ne vitin 2012.

Shqiperia, e cila ne vitin 1992 ishte vendi i trete me i varfer i planetit se bashku me Uganden dhe Angolen, nga viti 2008 kaloi ne grupin e vendeve me te ardhura te mesme te larta.

Qe nga viti 1992 ajo eshte rritur 21 here ndofta me shpejt se çdo vend tjeter.

Pas nje renie te madhe pas vitit 1997 popullata ne Shqiperi nga viti 2007 gjer ne vitin 2014 u rrit progresivisht.

Shqiperia ende nuk ishte nje vend i zhvilluar por ajo linte mbrapa disa vende te zhvilluara ne vdekshmerine amtare njeshifrore, vdekshmerine ne pergjithesi, jetegjatesine mesatare te popullates dhe arriti te kete vdekshmeri infantile nje-shifrore.

Me reforma serioze te gjithaneshme dhe suksesin e tyre u plotesuan te gjitha kushtet dhe u hoqen vizat me BE, si dhe muar ne tetor te vitit 2012 dhe ne tetor te vitit 2013 rekomandimi i Komisionit Europian per statusin e vendit kandidat, te cilin e bllokoi Edi Rama duke refuzuar te votoje ne parlament tre ligjet e ndermjetesuara dhe dakortesuara me Komisionin Europian.

Ne vitin 2013 shqiptaret me vullnetin e tyre hodhen poshte kontraten me PD dhe Sali Berishen dhe votuan per nje kontrate tjeter. Respektova plotesisht vendimin e tyre dhe mora vendimet e duhura.

Por me ardhjen ne pushtet ne vitin 2013 te Edvin Kristaq Rames dhe bastardeve te tjere te bllokmeneve hoxhiste gjate 8 viteve te tyre

ne pushtet me politikat qe ndoqen arriten :

1-Te shnderrojne Shqiperine ne Kanabistan apo Kolumbine e Europes dhe,

2- ne qendren operacionale te organizatave kriminale te Europes, SHBA, Amerikes Latine dhe Lindjes se Mesme

2- te ndertoje narkoshtetin e pare ne Europe ne vend te shtetit ligjor dhe

3-Te vendosin ne Shqiperi sundimin e mafies, trafikanteve, vrasesve, perdhunuesve ne qeveri, parlament, polici, etj etj.

4- te largojne nga Shqiperia mbi 430 mije shqiptar ne 6 vitet e fundit

5-te vjedhin dhe shperdorojne me tenderat, koncesionet, ppp mbi 3,2 miliard euro. Ata sot me buxhetin e shtetit ndertojne autostrada ne fushe me 24 milion euro km nderkohe qe po sot ne Shqiperi me financimin e Bankave Europiane ndertohen autostarda me 2,1 milion euro km dhe e tera kjo vetem e vetem se vjedhin.

Vetem Baxhanaku i Rames Frangu Vilma Nushi,Ilir Beqja, Gjici dhe Fusha kane fituar 1800 tendera.

6- Ne 8 vite nuk kane perfunduar dot plotesisht asnje nga veprat publike te lena ne ndertim e siper dhe nuk kane nisur dot asnje veper te re vet!

7-Jane larguar nga vendi investitoret te medhenj te huaj.

Ne 8 vite te pushteti tyre te krimit asnje investitor serioz i huaj nuk ka investuar ne Shqiperi. Perveç ketyre kjo Edi Rama arriti,

8-ti fuse thike mbase shpine dhe te mbeshtese per llogari te Serbise se Madhe ndarjen e Kosoves dhe,

9-te bllokoje per 7 here me radhe hapjen e negociatave me BE dhe

11- te rrise nga 5 ne 15 kushtet qe duhet te plotesoje Shqiperia per çeljen e negociatave dhe se fundi

12-detyroi vend themelues te BE te kerkoje per here te pare rikthimin e vizave per qytetaret e Shqiperise dhe kjo nuk ka ndodhur kurre per asnje prej dhjetra vendeve qe gezojne liberalizimin e vizave me BE.

13-bllokoi per shkak te krimit te organizuar te Shqiperise edhe liberalizimin e vizave te Kosoves me BE.

Por vitet 2013-2022 ishin vitet me te zymta per shqiptaret edhe per faktin se Partia Demokratike pati ne krye nje kryetar qe e udhehoqi ate nga humbja ne humbje. Ai pas zgjedhjeve te prillit te vitit 2021 perfundoi ne nje drejtues qe nuk respektoi asnje norme parimore, institucionale, staturore. Mafia e George Soros me lobimin korruptiv Rama Soros ne Shqiperi dhe ne SHBA me shpalli nongrata per korrupsion pa asnje fakt dokument apo prove. Ne kete vendim siç do provohej, Luzim Basha me shpifjet e tij kishte dhene kontributin e vet. Por pas nje procesi historik baza e partise dhe drejtues te saj me procedura statutore e shkarkuan ate!

22 marsi eshte dite frymezimi per demokratet!

Nderim perjete te gjithe atyre qe me 22 mars te vitit 1992 permbysen me voten e tyre te lire diktaturen me barbare qe shqiptaret kane njohur ne tere historine e tyre! Fitore! sb

About Redaksia

Check Also

Gazetari italian: Si u zhduk emri i Olsi Ramës nga hetimet e grupit ta kokainës

Gazetari i RAI3, Giorgio Mottola zbuloi se si u arrit te investigimi që ka tronditur …

Leave a Reply