Si përdori Rama “Këshillimin Kombëtar” për legalizimin e kanabisit

Ajo që ishte parashikuar që në fillim, u bë realitet. Këshillimi Kombëtar, një nismë e dështuar me pjesëmarrje katastrofike, do përdorej nga kryeministri Edi Rama për axhendën e tij.

Sot Rama publikoi rezultatet e këtij këshillimi, ku spikat ‘miratimi’ i shqiptarëve për legalizimin e kanabisit.

Drejtoresha e Agjencisë për Dialog dhe Bashkëqeverisje, Eridana Cano, deklaroi se 61 % e personave që kanë plotësuar formularët e Këshillimit Kombëtar i janë përgjigjur pozitisht pyetjes: Shqipëria duhet të lejojë kultivimin, përpunimin dhe eksportimin e kontrolluar nga shteti të kanabisit.

Kurse Rama e bëri fakt të kryer legalizimin e kanabisit. Kreu i qeverisë e vlerësoi si pozitiv procesin dhe u angazhua se “opinioni i qytetarëve tashmë do të kthehet nga Këshilli i Ministrave në një plan zbatimi”.

About Redaksia

Check Also

7 familjet mafioze që u lajmëruan për arrestimet dhe loja e ndyrë e Dumanit për të shpëtuar Olsi Ramën

Sali Berisha Sot çdo opozitar pret me padurim fitoren ndaj një regjimi të pamëshirë, antishqiptar …

Leave a Reply