Zëri Amerikës i bën jehonë rikthimit të Sali Berishës në krye të PD

Media shtetërore amerikane, Zëri i Amerikës, i ka bërë jehonë rikthimit të Sali Berishës në krye të Partisë Demokratike.

VOA, media e financuar nga qeveria dhe e njohur si një organ i rëndësishëm i DASH, shkruan se ‘Sali Berisha u rizgjodh kryetar i PD’.

“Komisioni i zgjedhjeve bëri të ditur se zoti Berisha u zgjodh kryetar me 40 mijë e 820 vota, ose 93.45 për qind të votave.

Konkurrenti tjetër, Ibsen Elezi, mori 2 mijë e 532 vota ose 5.8 për qind e votave, ndërsa gjithsej në votime morën pjesë 43 mijë e 680 anëtarë të Partisë Demokratike.

Zoti Berisha e quajti rizgjedhjen dhe procesin si “mrekullia e vërtetë shqiptare në shekullin 21”. Në një fjalë të shkurtër pas publikimit të rezultateve zgjedhore, ai tha se “misioni është që të shpëtojmë Shqipërinë nga një regjim që kurrë nuk e meritoi pushtetin” dhe se “duhej bërë gjithçka që ëndrrat e të rinjve të bëhen realitet në këtë vend”,” shkruan VOA.

Më tej theksohet rruga që ndoqi Berisha për rikthimin, duke nisur nga Foltoret që organizoi në mbarë vendin.

About Redaksia2

Check Also

Eurostat:1.1 milionë shqiptarë u larguan nga vendi në 10 vite, Berisha-Ramës:Shpopullimi krimi yt madhor

Sali Berisha Mirëmbrëma dhe përshëndetjet më të përzemërta, ju misionarëve të pamposhtur të lirisë, dinjitetit, …

Leave a Reply