Ancelotti: Liverpool ka shumë cilësi individuale, do të japim më të mirën për të fituar

Carlo Ancelotti është paraqitur sot në konferencë për shtyp, para ndeshjes finale që Real Madridi e zhvillon nesër ndaj Liverpoolit në Ligën e Kampionëve. Trajneri italian tha se skuadra e tij e ka merituar që të jetë në finalen e kësaj gare.

“Ne e kemi merituar të shkojmë në finale për shkak të cilësisë sonë. Nëse nuk e keni këtë, atëherë nuk arrini në një finale. Por, cilësia dhe talenti nuk mjaftojnë. Ju duhet për të krijuar një ekip”, tha ai.

Ancelotti tha se, ka kujtime të mira nga finalet. Finalja e së shtunës për të do të jeta e pesta si trajner.

“Kam kujtime të mira nga finalet ku kam qenë. Kam humbur kundër Liverpoolit më 2005 dhe për ironi, ajo ishte ndoshta performanca më e mirë që një nga ekipet e mia ka zhvilluar në finale. Ne kemi pasur kohë për t’u përgatitur, jemi në një moment të mirë, do të japim më të mirën – do të shohim nëse kjo është e mjaftueshme për të fituar ndeshjen, pasi ndonjëherë në futboll mund të ndodhin gjëra që janë përtej jush kontroll”, shtoi ish-trajneri i Milanit.

Ancelotti foli edhe për Liverpoolin. Ai për skuadrën angleze tha se kanë shumë futbollistë me cilësi.

“Liverpooli do të kërkojë të luajë një lojë intensive, ata kanë shumë cilësi individuale. Ata do të duan të luajnë lojën e tyre dhe ne do të duam të luajmë tonën. Kushdo që mund të tregojë cilësinë e tyre, më i miri do të fitojë. Ne duhet të luajmë një lojë në të cilën të tregojmë cilësitë tona. Duhet të tregojmë gjithçka që kemi treguar këtë sezon. Skuadra ka qenë kolektive dhe individuale ndonjëherë këtë sezon, e gjithë skuadra ka qenë e shkëlqyer”, tha 62-vjeçari.

“Kam shijuar shumë këtë vit. Më pëlqen të jem në klub, me këta lojtarë. Kam besim, e di që nesër do të jem pak nervoz, por kjo është normale dhe kur i shikoj fytyrat e lojtarëve, nervat do të largohen”, deklaroi Carlo Ancelotti.

Finalja e Ligës së Kampionëve mes Liverpoolit dhe Real Madridit do të zhvillohet të shtunën nga ora 21:00 në “Stade de France”.

About Redaksia

Check Also

Toni Kros do të tërhiqet nga futbolli pas Europianit

Toni Kroos synon të tërhiqet nga futbolli pas sezonit të Gjermanisë në Euro 2024. Mesfushori …

Leave a Reply