CNN: Rivendosja e perandorisë ruse, fundi i lojës për Vladimir Putin

Leximi i mendjes së presidentit rus, Vladimir Putin është një detyrë e vështirë, por ka raste që udhëheqësi i Kremlinit e bën të lehtë, shkruan CNN.

I tillë ishte rasti të enjten, kur Putin u takua me një grup sipërmarrësish të rinj rusë. Kushdo që kërkon të dhëna se cila mund të jetë fundi i lojës së Putinit për Ukrainën, duhet të lexojë transkriptin.

Fjalët e Putinit flasin vetë: Ajo që ai synon në Ukrainë është rivendosja e Rusisë si një fuqi perandorake.

Shumë vëzhgues morën shpejt një nga linjat më provokuese të Putinit, në të cilën ai e krahasoi veten me Pjetrin e Madh, carin modernizues të Rusisë dhe themeluesin e Shën Petersburgut, vendlindjes së Putinit, i cili erdhi në pushtet në fund të shekullit të 17-të.

“Pjetri i Madh zhvilloi Luftën e Madhe Veriore për 21 vjet”, tha një Putin i qetë dhe me sa duket i vetëkënaqur. “Në pamje të parë, ai ishte në luftë me Suedinë duke hequr diçka prej saj… Ai nuk po hiqte asgjë, ai po kthehej. Kështu ishte”.

Nuk kishte rëndësi që vendet evropiane nuk e njohën pushtimin me forcë të territorit nga Pjetri i Madh, shtoi Putin.

About Redaksia

Check Also

Votimi/OKB njeh gjenocidin në Serbenicë, Vuçiç mbulohet me flamurin e turpit

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka miratuar rezolutën që njeh gjenocidin në Srebrenicë. …

Leave a Reply