Të rinjtë largohen masivisht jashtë shtetit, falimentojnë bizneset

Bizneset në Tiranë janë duke vuajtur mungesë e fuqisë punëtore. Të gjendur përballë kësaj situate, bizneset kanë afishuar në dyert e bizneseve të tyre thirrjet: Kërkojmë shitëse, kërkojmë kamarier/ banakier.

Sezoni veror dhe nevoja për një jetë më të mirë ka bërë që të rinjtë e të rejat të largohen nga kryeqyteti apo Shqipëria, pasi pagesat që ofrohen nga bizneset në vend nuk janë të mjaftueshme.

Lokale, restorante, fast-food, piceri, dyqane veshjesh apo lulesh, janë disa nga bizneset private që aktualisht janë në kërkim të punëtorëve.

About Redaksia

Check Also

Maskat grabisin nën kërcënimin e armëve një argjendari në Kamëz

Një argjendari në Kamëz është grabitur pasditen e sotme nga tre persona të maskuar. Sipas …

Leave a Reply