A mos vallë pas vendimit me ‘riedukim’ gazetarin Klevin Muka e pret edhe largimi nga puna?!

Nga Gerti BOGDANI

Liria e shprehjes dhe e fjales ne Shqiperi ka kohe qe ka marre goditje shume te forte!!! Edhe me e rende do te jete kjo goditje ne varesi se si do jete sjellja ndaj Klevin Muka, gazetari i guximshem qe ne disa raste e ka vene me shpatulla pas murit Kryeministrin dhe qeveritare te tij!!!

Vendimi per ‘riedukim’ dhe pezullim nga konferencat per shtyp ne vetvehte eshte shume i rende dhe ne nivelet e censures se fjales se lire!!!

Por akoma me e rende dhe realisht fatkeqesi do te jete nese neser, sic mund te jete paralajmeruar, Klevi Muken e pezullojne edhe nga puna!!!

Kjo nuk eshte hera e pare qe ndodh, kjo sjellje ka kohe qe ka filluar, nje nder rastet e para ka qene ai kur u shkarkuan nga puna te gjithe gazetaret e emisionit investigativ mbi abuzimin e Bashkise Tirane dhe Erion Veliaj dhe vrasjen e Ardit Gjoklajt ne Sharre!!!

Ndaj eshte shume e rendesishme protesta e gazetareve sot, jo thjeshte qe t’i ruajne vendin e punes Klevi Mukes, por te ruajne dinjitetin e gazetarit dhe fjalen e lire Shqiperi!!!

Ndaj eshte e rendesishme protesta ne date 7, qe Kryeministri i vendit te mos sillet si pronar i gjitheckaje dhe gjithekujt ne Shqiperi!!!

About Redaksia

Check Also

Dhunuesit e grave

Bledi KASMI Njeri e vrau gruan, tjetri e çoi ne spitalin psikiatrik. Aleate ketej dhe …

Leave a Reply