Reflektime pas një tragjedie të ndodhur në Himarë dhe prelud i një Proteste

Adriana KALAJA

Te dashur himarjote dhe miq te Himares
Nje fjal e urte thote: :” respektin mos ja jep atij qe e kerkon por jepja atij qe e meriton.
Socjalistet kane 10 vjet ne Qeveri dhe 12 vjet ne Bashki qe na ”qajne hallet”!
”Na mbrojne nga konkurenca e pandershme
Na ruajne pronat prej grabitqarve
Na pastrojne qytetin dhe na respektojn komunitetin
Na betonojne e ndertojtojne bregdetin dhe na ruajne miletin”
Apo jo more njerez?!
Ne fakt te gjitha keto i bejne, por varet si i shikoni ju!
Se ju mund te mendoni qe ata na kan lene ne meshir te fatit?!
Ju mund te mendoni qe ata na grabitin pronat?!
Ju besoj se mendoni qe ata, na kan larguar te rit e po na vrasin femijet??
Me siguri qe keshtu mendoni….se edhe une keshtu dua te mendoj…. por ata thone pa dashje, nga pakujdesia, se pergjegjsia eshte personale, se edhe ne bote keshtu ndodh, madje behen edhe filma!
Por e gjora vajze qe iku ….korba.
Te gjoret ju qe si kuptoni!
Te gjoret ne ç’na pret nese vazhdojm ti durojme
Te gjoret edhe ju socjalist nese vazhdoni ti nderoni e ti respektoni.
Respekti duhet te meritohet o njerez te nderuar.
Ndaj si grua, si nene, si moter e si aktiviste, me dore ne zemer e per shpirt te atij engjelli qe iku ketu ne Himaren tone, prej kapardisjeve te ketij pushteti arrogant e mburacak, ju kerkoj te mendoheni mire para se ti respektoni serish….
Respektoni veten dhe ruani veten o Himarjot te mi, e miq a dashamires te Himares kudo qofshi.
Ju dua shume.

About Redaksia2

Check Also

Kryeministër “në të zezë”!

Iva V.GRILLO Pas dokumentarit të RAI 3…versionit shqiptar të “La piovra”…Kryeministri Rama sillet vërtetë si …

Leave a Reply