Barcelona dhe mësimet që mori nga humbja ndaj Bayernit  

Edhe një herë në Allianz Arena, Barcelona u largua si humbëse pasi Bayern Munich tregoi fuqinë e saj.

Megjithatë, ishte një rast shumë i ndryshëm për humbjen e famshme 8-2 këtë herë. Ekziston një ndjenjë se Barcelona mund ta kishte fituar ndeshjen dhe kishte më shumë për të dhënë në humbjen 2-0.

Ata ishin skuadra superiore në pjesën e parë që përfundoi 0-0 dhe skuadra e Xavi Hernandez duhet të ishte në avantazh.

Ish-sulmuesi i Bayernit, Robert Lewandowski pati një mori rastesh të mira shënimi, por dështoi në të gjitha.

Të gjithë punuan shumë, por duhet përmendur në mënyrë të veçantë Sergio Busquets dhe Gavi, të cilët fituan topin herë të panumërta.

Edhe loja e Pedrit ishte e shkëlqyer. Ai ishte në të gjithë fushën dhe ishte boshti nëpër të cilin kalonte e gjithë loja sulmuese e Barcelonës.

Për të ardhur keq ishin dy rastet që humbi, një në secilën pjesë. Barcelona ishte në gjendje të krijonte shumë raste kundër Bayernit dhe kjo pikë është shumë pozitive.

Me aq raste sa krijoi, Barcelona nuk mund të largohej me portë të pastër. I mungonin të gjithë. Lewandowski, i cili nuk mungon kurrë, ishte i panjohur në shtëpinë e tij të mëparshme.

Dy rastet e lartpërmendura pati edhe Pedri, ndërsa Raphinha disa raste dhe në pjesën e dytë. Ansu Fati dhe Ferran Torres ishin gjithashtu të pasuksesshëm.

Në Evropë dhe kundër kundërshtarëve të këtij kalibri, humbja e rasteve është shumë e kushtueshme.

About Redaksia

Check Also

Roy Keane: Manchester United nuk po e respekton Ronaldon

Manchester United pësoi një humbje të thellë 6-3 ndaj Manchester City në derbin e Manchesterit …

Leave a Reply

Your email address will not be published.