Sulmet kibernetike, Noka-deputetëve të PS: Ju veproni si një bandë!

Këtë të hënë nisi me debate seanca dëgjimore në Komisionin e Sigurisë për sulmin kibernetik ndaj sistemit TIMS dhe ndërprerjen e sistemeve kompjuterike qeveritare.

Sot po zhvillohet një seancë dëgjimore me kreun e shërbimit Informativ Shtetëror në lidhje me sulmet kibernike.

Kërkesa e kryetarit të Komisionit Nasip Naço që komisioni të zhvillohej me dyer të mbyllura se kërkohet certifikatë sigurie bëri që deputetët e opozitës të kundërshtonin ashpër. Noka dhe Xhaferri thanë se ky është veprim si i një bande.

Debati

Nasip Naço: Do të kërkohet certifikatë sigurie për të gjithë ata që do të jenë të pranishëm në këtë raportim.

Ferdinand Xhaferri:  Kuvendi nuk kufizohet me VKM. E kërkon Rama sepse e ka mbushur Kuvendin me kriminelë. Kjo është e pajustifikueshme.

Nasip Naço: Kushdo që do të rrijë brenda do të dorëzojë celularët.

Flamur Noka: Do t’i lëmë të gjitha, celularët, këpucët, çfarë të doni ju. Sot shqiptarët kanë dorëzuar në dorë të hakerave çdo të dhënë konfidenciale. Çështja për të cilën është thirrur kreu i ri i SHISH është shumë sensitive. Çështja nuk ka asnjë seret. Çdo e dhënë sekrete ndodhet në duart e hakerave iranianë, serbë edhe rusë. Ju i thoni shqiptarëve që nuk kanë të drejtë t’i dinë këto.

Nasip Naço: E hedhim në votim.

Flamur Noka: Ju veproni si bandë.

About Redaksia

Check Also

OSBE/ODHIR nxin Ramën: U bëri presion kandidatëve të opozitës, përdori qeverinë në fushatë

OSBE-ODIHR ka publikuar raportin për zgjedhjet lokale të 14 majit të këtij viti. OSBE thekson …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *