Si e ndaloi ish-futbollisti i Interit masakrën në Milano

Ishte ish-futbollisti Massimo Tarantino ai që çarmatosi njeriun që mori një thikë nga raftet në supermarketin Carrefour në Assago dhe filloi të godiste njerëzit që bënin pazar, duke vrarë një arkëtar dhe duke plagosur katër të tjerë (përfshirë lojtarin e Monzas, Pablo Mari). Ish-lojtari i Bolonjës, Interit dhe Napolit megjithatë ka thënë për Fanpage.it: “Nuk kam bërë asgjë, nuk jam hero”.

Sulmi në Carrefour në Assago

Ishte pak pas orës 18:00 të së enjtes, 27 tetor, kur një burrë, një 46-vjeçar italian, mori një thikë për shitje nga një prej rafteve të supermarketeve dhe goditi pesë persona. Nga sulmi, humbi jetën, Luis Fernando Ruggieri, një nga arkëtarët e supermarketeve. Dy persona të tjerë janë plagosur rëndë, ndërsa dy të tjerë janë jashtë rrezikut për jetën.

Nuk dihet ende pse burri e bëri këtë veprim në një moment në një nga qendrat tregtare më të rëndësishme në periferi të qytetit të Milanos. Megjithatë, autoritetet tashmë kanë bërë të ditur se burri ka probleme të dukshme psikologjike.

Fjalët e Massimo Tarantinos

Shumë klientë të supermarketeve dhe veçanërisht punonjës të Carrefour ndërhynë në përpjekje për të çarmatosur njeriun që dukej si një furi e tërbuar, për ta penguar atë të godiste me thikë njerëzit e tjerë.

Megjithatë, vendimtare ishte ndërhyrja e futbollistit dhe tani trajner Massimo Tarantino, ish-lojtar i Napolit nga viti 1989 deri në 1996, më pas te Interi për vetëm një vit dhe në fund te Bolonja nga 1997 dhe për pesë vitet në vijim.

Për mikrofonat e Fanpage.it, Tarantino megjithatë ka dashur të sqarojë: “Nuk kam bërë asgjë, nuk jam hero”. Më pas ai tha se kishte vërejtur se diçka nuk shkonte sepse sulmuesi po bërtiste mes rafteve dhe më pas shkoi të shihte se çfarë po ndodhte. Në atë moment vendosi të ndërhynte.

About Redaksia

Check Also

Rekord i “zi” për Mourinhon

Roma bie keq në transfertë përballë Geona-s, pësuan një humbje të rëndë me “poker” golash …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *