Ançelotti: Roma ka ndryshuar me Mourinhon

Trajneri i Real Madridit, Carlo Ancelotti foli shumë për Jose Mourinhon dhe sugjeroi se kalimi i tij te Roma ishte vendimi perfekt.

Trajneri 59-vjeçar portugez mori drejtimin e Giallorossi vitin e kaluar dhe menjëherë gjeti sukses në kryeqytetin italian, duke e udhëhequr klubin drejt titullit të parë evropian në Ligën e Konferencës.

Roma mori shtesat kryesore si Paulo Dybala dhe Nemanja Matic në verë, të etur për të luftuar për një përfundim në top katërshe.

Duke shkruar në librin e Ivan Zazzaroni ‘Becoming Mourinho’, Ancelotti dha mendimet e tij për Mourinhon dhe transferimin e trajnerit portugez te Roma vitin e kaluar.

“Unë e njoh Jose për shumë vite dhe besoj se Roma e ka ndryshuar atë. Ajo me Giallorossi ishte një martesë perfekte për të dhe për vetë Romën. Ai është një njeri i madh i futbollit. Unë e di se në çfarë ai nuk ka ndryshuar, ndershmëria dhe inteligjenca e tij nuk kanë ndryshuar”.

Që nga ardhja e tij vitin e kaluar, Mourinho ka udhëhequr në 73 ndeshje në total Romën, me mesatarisht 1.84 pikë për ndeshje. Klubi aktualisht ndodhet i katërti në tabelën e Serie A pas 12 ndeshjesh, duke marrë 25 pikë nga tetë fitore dhe një barazim.

About Redaksia

Check Also

Botërori Katar 2022, tribuna e çnderimit

Kupa e Botës që po zhvillohet në Gji është vetëm një ngjarje fasadë që fsheh …

Leave a Reply

Your email address will not be published.