Trump dhe republikanët drejt fitores së zgjedhjeve për Kongresin

Joe Biden mund të përballet me një pengesë poshtëruese në presidencën e tij sot pasi amerikanët shkojnë në kutitë e votimit për herë të parë që nga fitorja e tij në zgjedhje.

Demokrati veteran do të jetë një “rosë e gjymtuar” për pjesën e mbetur të mandatit të tij nëse republikanët marrin kontrollin e Dhomës dhe Senatit në zgjedhjet që zhvillohen sot, siç parashikojnë anketuesit.

Zgjedhjet e pjesshme mbahen gjithmonë në mes të mandatit katërvjeçar të një presidenti për të vendosur përbërjen e dy dhomave të Kongresit, Dhomës dhe Senatit.

Ndryshe nga Britania e Madhe, në SHBA mbahen zgjedhje të veçanta për të zgjedhur presidentin dhe për të vendosur se cilët politikanë ulen në Uashington DC.

Secila prej 435 vendeve në Dhomën e Përfaqësuesve, dhoma e ulët e Kongresit aktualisht e kontrolluar nga demokratët, është në garë sot.

Republikanët duhet të fitojnë vetëm pesë vende për të fituar një shumicë në Dhomë, me shifrat e fundit nga “Real Clear Politics” që sugjerojnë se ata do të marrin të paktën 15 vende, duke e çuar totalin e tyre në 227, me demokratët në 174, dhe 34 vendet e mbetura ende të paparashikuara se kush do t’i fitojë.

Por vetëm kjo do të siguronte tashmë një shumicë për partinë e Donald Trump, duke kaluar shifrën magjike prej 218 të nevojshme për të kontrolluar axhendën legjislative.

Në Senat, 35 nga 100 vendet janë në zgjedhje këtë vit, dhe vetëm disa prej tyre janë të kontestuara fort.

Por një lëkundje e vetëm një vendi për republikanët do të nënkuptojë se Biden do të përballet me një bllokim legjislativ dhe një betejë të vështirë për të siguruar rizgjedhjen, sepse kundërshtarët e tij do të jenë në gjendje të vendosin për axhendën e kongresit.

About Redaksia

Check Also

VOA: Trump pritet të shpallë kandidaturën për president për herë të tretë

Ish-presidenti, Donald Trump po përgatitet të martën të nisë fushatën e tij të tretë për …

Leave a Reply

Your email address will not be published.