Në burg për korrupsion, eurodeputetes i bllokohet pasuria në Greqi, si u zbulua skandali

Sot në mëngjes kreu i Autoritetit Kundër Pastrimit të Parave, zëvendësprokurori i nderit i Gjykatës së Lartë, Charalambos Vourliotis, urdhëroi ngrirjen e aseteve të zëvendëspresidentes së Parlamentit Evropian, Eva Kaili, bashkëshortit të saj si dhe familjarëve.

Sipas Protothemës, Kaili dhe bashkëshorti i saj kishin një kompani pronash në Greqi, ndaj të cilave është vënë bllokimi i tyre pasi dyshohet se mund të vijnë nga aktivitete të paligjshme. Bllokimi i është njoftuar tashmë institucioneve greke të kreditit, por edhe shërbimeve kompetente shtetërore (zyrat e regjistrimit të tokës) dhe ka të bëjë si me eurodeputeten e ndaluar, ashtu edhe me të afërmit e saj të ngushtë (prindër, vëllezër e motra).

Kaili në burgun e Saint-Gilles

Eva Kaili qëndron për të tretën natë radhazi, e ndaluar përkohësisht, në burgun e grave të Saint-Gilles ku sipas informacioneve u dërgua pas njoftimeve të djeshme të Prokurorisë belge, ku flitej për katër arrestime në rastin famëkeq “Katar-porta”.

Kaili mësohet se po përballet me akuza të rënda për korrupsion, pastrim parash dhe pjesëmarrje në organizatë kriminale, ndërsa çështja do të gjykohet në seancën e ardhshme të gjyqit. Sipas informacioneve të transmetuara nga televizioni Star, eurodeputetja greke rezultoi se posedonte një total prej 160,000 euro cash në çanta, përfshirë paratë e gjetura në posedim të babait të saj, Alexandros Kailis.

Ky i fundit është punonjës i rajonit të Maqedonisë Qendrore, i cili ditët e fundit ishte në pushim para pensionimi, pasi pritet të dalë në pension në fund të vitit, kur të premten e kaluar u soll nga autoritetet belge.

Përveç babait të eurodeputetes, në ditët në vijim pritet të thirret edhe motra e saj, Madalena, e cila deklarohet se është këshilltare për politikat dhe legjislacionin europian. Në fakt, ajo është kreu i një OJQ-je (ELONTech) që jep këshilla ligjore për teknologjitë e reja. Gjithashtu nuk përjashtohet që të ftohen edhe persona të tjerë nga rrethi i ngushtë i eurodeputetes, pasi kjo është një taktikë e rregullt e autoriteteve belge.

Hapat e ardhshëm

Nën peshën e njoftimeve të Prokurorisë belge, eurodeputetja greke do të qëndrojë deri në pesë ditë në burgun e grave dhe më pas do të dalë sërish para autoriteteve, të cilat do të vendosin përfundimisht nëse do të qëndrojë në paraburgim deri në fillim të gjykimi i çështjes apo jo.

Në këtë, kthesa e parë kritike për zonjën Kaili, do të matet nëse dyshohet se ka kryer krime të njëjta apo të ngjashme apo nëse do të ketë marrëveshje të fshehtë, pra nëse do të gjejë personat që do të arrijnë t’i fshijnë gjurmët. dhe përfundimisht ta lirojë atë në gjykatë. Përveç kësaj, do të duhen rreth një vit e gjysmë për të filluar procesin.

Arrestimet

Së bashku me Eva Kailin, partneri i saj, Francesco Giorgi, ish-deputeti italian Pier Antonio Panzeri, i cili thuhet se luan një rol të rëndësishëm në këtë rast, si dhe një lobist, detajet e të cilit ende nuk janë bërë të ditura. arrestuar. Përkundrazi, babai i Eva Kailit u la i lirë, ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i Konfederatës Ndërkombëtare të Sindikatave u lirua me kusht edhe Luca Visentini.

Të dyshuarit e rinj

Ndonëse Prokuroria Publike Belgjike nuk i përmendi emrat e katër të arrestuarve, përshtypje të veçantë në qarqet evropiane bëri fakti se përfundimi i njoftimit të saj linte përshtypjen e fortë se hetimi sapo ka nisur dhe se ka ende një rrugë të gjatë për të bërë. Në veçanti, autoritetet belge raportojnë se për momentin nuk do të jepen më informacione të mëtejshme, ndërsa do të ketë njoftime të vazhdueshme, siç mësohet, ndërsa raportohet se një hetim është kryer edhe në shtëpinë e një deputeti të dytë rreth orës 20:00 të një nate më parë.

Eurodeputeti belg Marc Tarabella cilësohet nga socialistët europianë si një “i dyshuar i ri”. Bastisja e lartpërmendur kishte të bënte me shtëpinë e tij dhe u krye në prani dhe nën kontrollin e Presidentes së Parlamentit Evropian, Roberta Metzola, siç theksohet nga Le Soir dhe revista Knack. Kompjuterë dhe pajisje të tjera janë sekuestruar nga oficerët e Agjencisë Qendrore Kundër Korrupsionit OCRC.

Në të njëjtën kohë, mundësia që lista e të dyshuarve të zgjerohet edhe më shumë shton hetimin e 16 shtëpive nga autoritetet belge, të cilat duket se po ecin hap pas hapi, duke krijuar një pasqyrë të plotë të mekanizmit të afrimit të Parlamentit Europian. zyrtarë dhe Katar.

Selia

Ndërkohë që shtypi ndërkombëtar shkruan se Eva Kaili është kapur në flagrancë me një shumë të pajustifikuar parash, duhet ti hiqet çdo mundësi për të mbajtur detyrën e saj si Zëvendës Presidente e BQE-së. Tashmë kryetarja e PE-së, Roberta Metsola ka njoftuar me një letër heqjen e të gjitha kompetencave të Kailit, ndërsa sot seanca plenare e Parlamentit Evropian do të mblidhet në Strasburg në prani të Presidentes së PASOK-KINAL. Nikos Androulakis dhe pothuajse në të njëjtën kohë, në mesditë do të mblidhet në Bruksel Konferenca e Kryetarëve për të njëjtën temë.

Sipas ligjit, Kaili edhe nëse gjykohet nuk mund të humbasë mandatin, vetëm kur vendimi i gjykatës merr formë të prerë dhe pasi të ketë një konvergjencë të organeve kompetente të Parlamentit Europian, që është një procedurë e paprecedentë. E vetmja mënyrë që ajo do të humbasë mandatin është nëse ajo vetë jep dorëheqjen. Kujtohet se në rast se ajo humbet mandatin, do të nisin procedurat e parashikuara në ligjin kombëtar dhe vendin do ta “fitojë” kandidati i tretë në listë, Nikos Papandreu.

Çështja e Katarit ka zhytur në reflektim intensiv të gjitha stafet në Bruksel, pasi intensifikon krizën e institucioneve dhe mungesën e besimit në Parlamentin Europian. Një shije e parë e lënë nga rasti u përshkrua nga Komisioneri Italian për Ekonominë, Paolo Gentiloni, i cili foli për një “rast të turpshëm”, një “çështje shumë serioze”, siç tha ai, duhen nisur korrigjimet dhe amendamentet e mundshme, me qëllim kontrollin.

About Redaksia

Check Also

Izraeli vret 18 fëmijë në sulmin e fundit në Rafah

Sulmet izraelite gjatë natës në qytetin jugor të Gazës, Rafah, shkaktuan vdekjen e 22 personave …

Leave a Reply