Asambleja Parlamentare e NATO-s: Të hiqen menjëherë barrikadat në Veri të Kosovës

Kryetarja e Asamblesë Parlamentare të NATO-s (AP e NATO-s), Joëlle Garriaud-Maylam, ka folur rreth situatës së krijuar së fundmi në veri të Kosovës.

Garriaud-Maylam ka shprehur shqetësimin e saj nga këto zhvillime, duke thënë se kërcënimet dhe sulmet nga individë të armatosur janë të papranueshme.

Sipas saj, barrikadat e vendosura në veri të Kosovës duhet të hiqen menjëherë, ka raportuar ky institucion.

“Jam thellësisht i shqetësuar nga zhvillimet e fundit në veri të Kosovës. Kërcënimet dhe aktet e përsëritura të frikësimit dhe dhunës nga individë të armatosur, përfshirë sulmin e kësaj fundjave ndaj një patrullimi zbulues të Misionit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX Kosovë) janë të papranueshme. Ata që janë përgjegjës duhet të mbajnë përgjegjësi. Barrikadat e ngritura në veri të Kosovës duhet të hiqen menjëherë”, është shprehur ajo.

Ajo më tej ka kërkuar nga palët të përmbahen nga dhuna dhe veprimet provokuese dhe të punojnë drejt depërshkallëzimit të situatës.

“Rruga përpara duhet të përshkruhet përmes negociatave të vazhdueshme dhe konstruktive ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. Të gjitha palët duhet të mbeten të përkushtuara ndaj dialogut të lehtësuar nga BE. E mirëpres vendimin e fundit të autoriteteve në Kosovë për shtyrjen e zgjedhjeve lokale në katër komunat veriore si një hap konstruktiv duke pasur parasysh kontekstin aktual aktual”, ka thënë më tej ajo.

Garriaud-Maylam është shprehur mirënjohëse për shërbyesit e KFOR-it dhe EULEX-it në Kosovë në mbështetje të paqes dhe stabilitetit.

“Vërej se NATO e ka bërë të qartë se KFOR-i mbetet jashtëzakonisht vigjilent dhe plotësisht i aftë për të kryer mandatin e tij të Kombeve të Bashkuara në Kosovë”, ka thënë ajo.

About Redaksia

Check Also

Burri grabiti 10 mijë metra tokë në bregdet dhe çoi në burg kryebashkiakun, Xhaçka thotë se është e pastër

Teksa sot pritet të votohet në Kuvend për mandatin e Olta Xhaçkës, deputetja socialiste ka …

Leave a Reply