Ish-gjyqtarja e dënuar nga SPAK: Krimi është lart, po e bën pushteti, këto janë vegla

Gjykata e Posaçme shpalli fajtore ish-gjyqtaren e Apelit në Korçë, Mimoza Margjeka, për dyshimin se u pagua 6 mijë euro për të zbutur pozitën e një të burgosuri.

Për këtë fakt Mimoza Margjeka u shpall fajtore për korrupsion dhe u dënua me 4.6 muaj burgim dhe heqjen e së drejtës për të ushtruar funksione publike për pesë vitet e ardhshme. Fajtor u shpall dhe bashkëshorti Arben Cara dhe Klaudio Zhilla që u dënuan me burg. Në vendimin e dhënë dje, trupi gjykues, kryesuar nga gjyqtari Erion Çela, vendosi të dënojë ish-gjyqtaren me 4.6 muaj burg, kërkesë kjo e bërë më herët nga Prokuroria e Posaçme.

Bëhet me dije se vendimi për ish-gjyqtaren pezullohet duke u konvertuar në 3 vjet shërbim prove dhe heqje e së drejtës për të ushtruar funksione publike për 5 vjet. Fajtor u gjet edhe avokati Skënder Demiraj, të cilin trupi gjykues e dënoi me 3 vite burg, vendim që i konvertohet në 3 vite shërbim prove. Nejton Bali u shpall gjithashtu fajtor dhe u dënua me një vit e 2 muaj burg, por i konvertuar në 2 vjet shërbim prove.

Në një komunikim për mediat, gjyqtarja Mimoza Margjeka tha: “Krimi është lart, e bëjnë vetë. Krimin po e bën pushteti, këto janë vegla. Nuk isha anëtare, isha gjyqtare e vetme. Unë nuk kam nevojë të marr sinjale. Juridikisht vendimi që thashë më datën 17 korrik e dha gjyqtari tjetër më 19 korrik me kërkesën e kryetarit të PS-së dhe ajo erdhi e fshehtë, përse nuk e kërkoni dosjen? Të shqetësosh lartmadhërinë nuk paska lidhje? Po u shqetësua më i madhi, këta të tjerët janë miza me i shtyp me këmbë. Ju nuk po guxoni ta pyesni. Unë kam ikë nga Durrësi, nga krimi, nga korrupsioni. Nuk u besoj më institucioneve. Unë jam gjyqtare, unë e di dhe e njoh ligjin. Këta njerëz janë të porositur, mua më vjen keq për ta. Nuk e kam me pasion të bëj sot gjyqtaren. Më dënuan mua, nuk është fundi i botës, shyqyr që nuk është koha e Enverit se do të na varnin. Çfarë tha Gjykata Kushtetuese për këtë vendim?”.

About Redaksia

Check Also

Burri grabiti 10 mijë metra tokë në bregdet dhe çoi në burg kryebashkiakun, Xhaçka thotë se është e pastër

Teksa sot pritet të votohet në Kuvend për mandatin e Olta Xhaçkës, deputetja socialiste ka …

Leave a Reply