Kaos në Buenos Aires, ndërpritet festa e Argjentinës! Dy të vdekur, një 5-vjeçar në koma

Festimet e argjentinasve për fitimin e Botërorit patën fund tragjik. Festimet e tifozëve u prishën nga vdekja e një tifozi 24-vjeçari, i cili u rrëzua nga çatia.

Megjithatë, festa u ndërpre për shkak të shqetësimeve të sigurisë për tifozët që hidheshin nga një urë në çatinë e autobusit të hapur që transportonte lojtarët e Argjentinës.

Një tjetër tifoz 22-vjeçar humbi jetën gjatë festimeve në qytetin Bahia Vlanca në provincën e Bueno Aires, kur një flamur të cilin ai e kishte hedhur mbi supe, u ngeci në rrotën e motoçikletës.

Oscar Maciel u rrëzua nga motori, duke u mbytur nga shtrëngimi i flamurit në qafën e tij.

Gjtihashtu, një djalë 5-vjeçar është në koma për shkak të një dënimi të rëndë në kokë pas një incidenti në Plaza San Martin, ku po festonte triumfin e kombëtares së tij.

“La Nacion” detajoi se një copë mermeri ra nga një monument gjatë festimeve, duke goditur fëmijën, i cili tani ndohet në terapi intensive.

Ministria e Shëndetësisë e Argjentinës njoftoi edhe për personin e parë të vdekur, i cili po festonte mbi një çati e cila u thye dhe ai ra duke shkaktuar dëmtime fatale të cilit i morën jetën.

Një pjesë e fansave nuk i ka pëlqyer ndryshimi i planit, ndaj disa prej tyre kanë hedhur objekte të ndryshme drejt policëve, ndërsa është shfaqur një video e tifozëve të zhurmshëm duke rrëmbyer një makinë policie dhe duke u argëtuar në të pranë Obeliskut.

Deri në orën 15:30 të së martës, në pritje u regjistruan tetë të plagosur dhe ndërkohë u shfaq një lajm tragjik, pasi një tifoz 24-vjeçar ra nga çatia dhe humbi jetën gjatë festës së tepërt.

Një tjetër tifoz ka ndërruar jetë në spital si pasojë e një dëmtimi në kokë që ka pësuar gjatë festës dhe ka frikë për fatin e një 5-vjeçari, i cili ndodhet në koma pasi është plagosur rëndë kokën në Plaza San Martin.

Mediat argjentinase raportojnë se të paktën 21 persona u plagosën në konfliktin mes policisë dhe tifozëve në Obelisk, duke përfshirë tetë policë dhe zjarrfikës.

4 persona u arrestuan pasi policia tentoi të evakuonte një grup personash që po argëtoheshin brenda monumentit, por tifozët e tjerë i sulmuan me gurë dhe shishe dhe filloi një konflikt i ashpër.

Probleme ka pasur edhe para evakuimit të lojtarëve me helikopter, pasi disa nga tifozët tentuan të hidheshin në autobusin kombëtares, madje u hodhën nga ura.

About Redaksia

Check Also

Toni Kros do të tërhiqet nga futbolli pas Europianit

Toni Kroos synon të tërhiqet nga futbolli pas sezonit të Gjermanisë në Euro 2024. Mesfushori …

Leave a Reply