Detajet e vrasjes së njeriut të Androidit dhe rritja e shfrenuar e vrasjeve në SHBA

Kamerat e vëzhgimit kapën momentet e fundit të themeluesit të Cash App, Bob Lee, 43 vjeç, i cili u godit brutalisht me thikë në San Francisko dhe u la për të vdekur.

Videoja tregon babanë e dy fëmijëve duke shtrënguar plagët e tij dhe duke iu lutur kalimtarëve për ndihmë – në një moment ai u përpoq me dëshpërim të ndalonte makinat që kalonin, por ata thjesht kaluan me shpejtësi duke e injoruar.

Siç shkruan Daily Mail, Bob u godit disa herë me thikë në gjoks mbrëmjen e së martës në lagjen Rincon Hill të qytetit, ku ishte për biznes.

Kjo vrasje brutale në zonën elektorale të ish-kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve dhe demokrates Nancy Pelosi ka ngritur shqetësime për mungesën e sigurisë publike dhe numrin në rritje të njerëzve të pastrehë në San Francisko. Lee i vrarë dikur jetonte në atë qytet, por ai u zhvendos pikërisht për shkak të rritjes së krimit në rrugë.

Videoja rrëqethëse tregon një Bob të gjakosur dhe të trullosur që lëkundet në Main Street, më pas duke u penguar drejt ndërtesës së apartamenteve Portside në 403 Main Street, ku ai bie në tokë. Ai qëndron i palëvizur për disa çaste, por disi arrin të gjunjëzohet dhe të kapë celularin. Kur një makinë e kalon atë, Lee i bën me dorë që të ndalojë, por shoferi thjesht ecën përpara.

Sipas një raporti nga San Francisco Standard, Lee thirri 911 rreth orës 2:35 të mëngjesit dhe bërtiti “Ndihmë, dikush më goditi me thikë”.

“Viktima u transportua në një spital lokal me lëndime kërcënuese për jetën. Pavarësisht përpjekjeve të EMS dhe personelit mjekësor, burri iu nënshtrua plagëve të marra,” njoftoi Departamenti i Policisë së San Franciskos (SFPD).

Një thikë kuzhine me një teh 3.6 centimetra thuhet se u gjet në një parking aty pranë, por policia nuk ka bërë ende asnjë arrestim në lidhje me sulmin. Shefi i SFPD-së Bill Scott refuzoi të ofrojë një motiv për sulmin dhe nuk donte të thoshte nëse viktima ishte zgjedhur me qëllim apo rastësisht.

Ka pasur 39 vrasje në San Francisko këtë vit, dhe departamenti i policisë së qytetit aktualisht nuk ka 541 oficerë.

CEO i Twitter-it dhe Tesla-s, Elon Musk, postoi në Twitter pas vrasjes së Lee: “Shumë njerëz që njoh janë sulmuar rëndë. Krimi i dhunshëm në San Francisko është i tmerrshëm dhe edhe nëse sulmuesit kapen, ata shpesh lirohen menjëherë.”

Dhe banorët e atij qyteti ankohen se kriminelët recidivist kthehen menjëherë në rrugë. “As ne nuk mund të bëjmë asgjë për këtë. Sigurisht që kemi frikë,” thonë ata.

Lee, i cili u vra, u largua nga zona e San Franciskos gjashtë muaj më parë dhe u transferua në Miami, por u kthye në qytet për punë.

Bob Lee ishte një nga krijuesit e sistemit operativ Android dhe aplikacionit popullor të pagesave celulare Cash.

About Redaksia

Check Also

Vdes në burg edhe “Navalny” i Bjellorusisë

“Igar Lednik, ish-anëtar i partisë socialdemokrate bjelloruse Gramada, aktivist dhe gazetar, vdiq në burg në …

Leave a Reply