Protesta e serbëve në Zveçan, KFOR siguron objektin e komunës me tela me gjemba

Kontakt Plus nga Mitrovica ka publikuar një video nga Zveçani. Pak metra larg objektit të komunës aty, afër telave gjemborë serbët në numër goxha të madh, janë mbledhur për të protestuar për të tretën ditë me radhë.

Me më pak protestues e shumë më pak incidente u shënuan protestat e serbëve në tri komunat veriore, të martën.

Pas atyre të së hënës, ku veç në Zveçan u lënduan 30 ushtarë të KFOR-it, tre prej tyre me armë zjarri, të martën, misioni i KFOR-it shtoi masat e sigurisë rreth objekteve komunale në Zveçan, Zubin-Potok e Leposaviq, duke vënë edhe tela me gjemba.

Kërkesë e protestuesve serbë ishte që nga ndërtesat komunale të largohen kryetarët e zgjedhur, të gjithë shqiptarë, si dhe forcat policore.

Por qetësia e së martës mund të mos përsëritet edhe sot, pasi serbët kanë paralajmëruar protesta masive dhe kanë vënë kushte, që, sipas tyre, duhet të plotësohen.

 

About Redaksia

Check Also

Moska “blindohet” për përcjelljen e Navalnyt drejt banesës së fundit

Alexei Navalny, lideri i opozitës ruse, do të përcillet sot në banesën e tij të …

Leave a Reply