Lufta po kthehet në Rusi

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka paralajmëruar se lufta po kthehet nga Rusia, pas një sulmi me dron në kryeqytetin e saj, Moskën.

Zelensky tha se sulmet në territorin rus ishin një “proces i pashmangshëm, i natyrshëm dhe absolutisht i drejtë” i luftës midis dy vendeve.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se tre drone ukrainas u rrëzuan të dielën, ndërsa dy u përplasën në zyra.

Aeroporti Vnukovo, në jugperëndim të qendrës së qytetit, u mbyll gjithashtu për pak kohë.

Sulmi me dron në orët e para të së dielës është i fundit për të cilin Moska ka fajësuar Kievin.

Dhe në një fjalim e video të dielën nga qyteti perëndimor i Ukrainës, Ivano-Frankivsk, Zelensky tha se Ukraina po bëhej më e fortë.

“Sot është dita e 522-të e të ashtuquajturit “Operacion Special Ushtarak”, për të cilin udhëheqja ruse mendoi se do të zgjaste disa javë”, tha ai.

“Gradualisht, lufta po kthehet në territorin e Rusisë – në qendrat e saj simbolike dhe bazat ushtarake, dhe ky është një proces i pashmangshëm, i natyrshëm dhe absolutisht i drejtë.”

Ky karakterizim është sigurisht një nivel më i lartë se qasja normale e Kievit për të mos pranuar përgjegjësinë për sulmet brenda Rusisë.

Mund të jetë larg një rrëfimi, por Presidenti Zelensky ndihet qartësisht i sigurt për të hedhur presion dhe jo vetëm mbi Kremlinin.

Sulmet me dronë si këto janë gjithashtu një mundësi për të për t’iu drejtuar popullatës ruse, shumica e të cilëve duket se besojnë se pushtimi i Moskës është i drejtë.

Nëse rusët i lidhin shpërthimet afër shtëpisë së tyre me atë që po ndodh në Ukrainë, sipas sugjerimit të Zelensky, kjo e bën pak më të vështirë për Vladimir Putinin të justifikojë pushtimin e tij, të cilin ai vetëm po kërkon ta zgjerojë.

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha të dielën se Moska do të duhej të përdorte një armë bërthamore nëse kundërofensiva e vazhdueshme e Kievit do të ishte e suksesshme.

Medvedev, i cili është nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë – një organ i kryesuar nga Putin – tha në mediat sociale se nuk do të kishte “asnjë alternativë tjetër” nëse Ukraina merr atë që ai e përshkroi si “tokën tonë”.

About Redaksia

Check Also

Spanja, Irlanda dhe Norvegjia do të njohin Palestinën si shtet

Në një veprim të bashkërenduar, Norvegjia, Spanja dhe Irlanda njoftuan sot se do të njohin …

Leave a Reply