Letonia dërgon ushtarë për të rritur sigurinë në kufirin me Bjellorusinë

Ministri i Mbrojtjes i Letonisë ka urdhëruar ushtrinë të ndihmojë në ruajtjen e kufirit të vendit me Bjellorusinë mes asaj që u përshkrua si “kërcënime hibride” me të cilat përballet vendi dhe si është raportuar se janë bërë 96 përpjekje nga njerëzit për të kaluar kufirin në 24 orë.

Oficerët e Gardës Kufitare Letoneze janë tërhequr nga pushimet e tyre për të ndihmuar me patrullimet, thanë zyrtarët të martën.

Letonia ka “informacion për një rritje të mundshme të kërcënimeve hibride”, tha Roja Kufitare në një deklaratë të martën, duke vënë në dukje se autoritetet bjelloruse po përfshiheshin gjithnjë e më shumë në organizimin e fluksit të njerëzve – shumë prej të cilëve janë azilkërkues dhe refugjatë – përtej kufijve të Letonisë.

Për shkak të kërcënimeve, Roja Kufitare ka vendosur ndalimin e pushimeve.

Gjithashtu, autoritetet kufitare kërkuan mbështetje nga Forcat e Armatosura dhe policia Letoneze. Ministrja letoneze e Mbrojtjes Inara Murniece më pas urdhëroi ushtrinë të vendoste forca shtesë në kufi, sipas raporteve.

Informacion më të detajuar mbi numrin e njësive të dislokuara nuk ishte i disponueshëm menjëherë.

Letonia, e cila ndan një kufi prej rreth 172 km (106 milje) me Bjellorusinë – një aleat i ngushtë i Rusisë – akuzon fqinjin dhe sundimtarin e saj, Presidentin Alexander Lukashenko, për sjelljen e qëllimshme të njerëzve nga rajonet e goditura nga kriza të botës në kufirin e saj.

Lukashenko ka thënë disa herë se ai ka frenuar luftëtarët Wagner që duan të sulmojnë Poloninë.

Në vitin 2021, Letonia, Polonia dhe Lituania u përballën me një krizë kufitare kur mijëra njerëz, kryesisht nga Lindja e Mesme dhe Afrika, kërkuan të kalonin në Poloni nga Bjellorusia, por u kthyen pas.

About Redaksia

Check Also

Spanja, Irlanda dhe Norvegjia do të njohin Palestinën si shtet

Në një veprim të bashkërenduar, Norvegjia, Spanja dhe Irlanda njoftuan sot se do të njohin …

Leave a Reply