Gjermania thirrje Serbisë: Redukto trupat në kufirin me Kosovën pa vonesa!

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë i ka bërë thirrje Serbisë që të reduktojë trupat e saj në kufirin me Kosovën pa vonesa.

Sipas MPJ-së gjermane, përshkallëzimi i mëtejshëm mes Serbisë dhe Kosovës duhet të shmangët, ndërsa bëri thirrje që procesi politik të vazhdojë urgjentisht.

“Së bashku me partnerët tanë, ne jemi në kontakt të drejtpërdrejtë me palët e përfshira. Procesi politik duhet të vazhdojë urgjentisht”, thuhet në reagim.

Kujtojmë se përveç Gjermanisë, thirrje Serbisë për largimin e trupave ushtarake rrotull kufirit me Kosovën i ka bërë thirrje edhe ShBA-ja.

About Redaksia

Check Also

Presidenti i Iranit gjendet i vdekur pas rrëzimit të helikopterit

Presidenti iranian Ebrahim Raisi, ministri i jashtëm i Iranit dhe persona të tjerë, u gjetën …

Leave a Reply