Studentët e Mjekësisë marshojnë drejt Ministrisë së Arsimit, bllokojnë rrugën

Ashtu siç kishin paralajmëruar studentët e Mjeksësisë kanë dalë sërish në protestë. Protesta e tyre nisi te godina e kuqe teksa kanë nisur marshimin drejt Ministrisë së Arsimit. Me pankarta në duar ata kërkojnë shfuqizimin e ligjit.

Protesta dhe bojkoti i mësimit vjen pasi ata kundërshtojnë ligjin e ri, i cili i detyron të punojnë 5 vite në Shqipëri pas mbylljes së studimeve. Studentët nga vitit i dytë deri në vitin e katërt do të punojnë tre vite pas diplomimit, ndërsa studentët e vitit të pestë dhe të gjashtë dy vite pas diplomimit.

Rikujtojmë se qeveria e cilësoi si çështje urgjente miratimin e ligjit në fjalë, para nisjes së vitit akademik, që sivjet filloi më 2 tetor. Për këtë arsye, nisma kaloi me procedurë të përshpejtuar në Qeveri dhe u fut në kalendarin e punimeve të Kuvendit, për t’u miratuar në sesionin e kaluar. parlamentar.

 

About Redaksia

Check Also

Berisha: Metamorfoza e Altin Dumanit, krahasime mes Task-Forcës së 2008-2009 me SPAK 2022-2023

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha në një deklaratë për mediat, ka bërë një krahasim …

Leave a Reply