Vdes në burg edhe “Navalny” i Bjellorusisë

“Igar Lednik, ish-anëtar i partisë socialdemokrate bjelloruse Gramada, aktivist dhe gazetar, vdiq në burg në moshën 64-vjeçare”, njoftoi organizata politike në Telegram. Lajmi është konfirmuar nga Viasna, organizata joqeveritare për mbrojtjen e të drejtave të njeriut.

Igor Lednik u arrestua në dhjetor 2022. Ai u dënua me tre vjet burg për “shpifje” ndaj presidentit të Bjellorusisë, vendit të disa qindra të burgosurve politikë, për shkak të artikullit të tij në gazetën e partisë socialdemokrate. Në burg, shëndeti i tij u përkeqësua rëndë, sipas partisë, e cila menaxhohet nga anëtarë nga jashtë.

Ai iu nënshtrua një operacioni për një problem gastrointestinal dhe gjithashtu vuante nga një problem në zemër. Organizata nuk specifikon shkakun e vdekjes apo datën e saj.

Represioni i dhunshëm dhe i përhapur shtetëror ka qenë në vend në Bjellorusi që nga zgjedhjet presidenciale të manipuluara të vitit 2020 të fituara nga Lukashenko, në pushtet që nga viti 1994 dhe një mik i vendosur i Vladimir Putinit. Rezultati i zgjedhjeve ndezi një lëvizje proteste të përmasave të paprecedentë në Bjellorusi, e ndjekur nga një goditje brutale.

Që atëherë, qindra aktivistë të opozitës, gazetarë, mbrojtës të të drejtave apo qytetarë të thjeshtë janë dënuar me burgime të rënda ose janë detyruar në internim.

Sipas Viasna, aktualisht ka më shumë se 1,400 të burgosur politikë në Bjellorusi.

Igor Lednik është i burgosuri i pestë politik që vdes në burg që nga viti 2021.

Svetlana Tikhanovskaya, një figurë opozitare bjelloruse, e denoncoi vdekjen e Lednikut si “një padrejtësi, një tragjedi të pabesueshme“. “Regjimi po vret bjellorusët në burgje që donin të ndryshonin jetën e vendit të tyre për mirë”, shkroi ai në Telegram.

Organizatat bjelloruse kishin denoncuar kushtet e paraburgimit të Igor Lednik dhe mungesën e kujdesit mjekësor.

Svetlana Tikhanovskaya akuzoi autoritetet bjelloruse për vrasjen e Igor Lednikut duke e mbajtur në burg ndërsa ai ishte në një “listë humanitare” të të burgosurve shumë të moshuar ose të sëmurë dhe shtoi se rreth dhjetë të burgosur politikë me probleme shëndetësore “kanë nevojë urgjente për ndihmë”.

“Ata po luftojnë për shëndetin dhe jetën e tyre në kushte të tmerrshme. Ne duhet të bashkojmë forcat për të arritur lirimin e tyre sa më shpejt”, tha ajo.

About Krye Redaktor

Check Also

Stafi i Biden e mësoi nga Twitter tërheqjen e Presidentit nga gara, kush e detyroi

Nikola KEDHI E majta radikale ben zgjedhjen e saj antidemokratike – si perhere. E majta …