Fermerët në protestë: Do të bllokojmë autostradën Lushnje-Fier me traktorë

Fermerët shqiptarë kanë dalë në protestë ditën e sotme, protestë e paralajmëruar prej disa kohësh.

Fermerët janë nisur me traktorët e tyre nga Kavaja, Vlora, Berati, Fieri dhe Lushnja drejt rrethrotullimit të Savrës në autostradën Lushnje-Fier.

Në orën 12:00, bëhet me dije se blegtorët do të bllokojnë autostradën Lushnje-Fier me traktorët e tyre në mënyrë demostrative për padrejtësinë që, sipas tyre, po u bëhet nga industria e qumështit, për skemat e sunvencionimit, dhe një sërë institucionesh të cilat nuk ushtrojnë autoritetin sipas ligjit.

Sipas fermerëve institucionet në fjalë janë: AKU, Autoriteti Konkurencës, Drejtoria e përgjithëshme e tatimeve, Drejtoria e Përgjithëshme e Doganave dhe Ministria e Bujqësise dhe e Zhvillimit Rural.

About Redaksia

Check Also

Meta: Dumani në shërbim skllavërues ndaj Ramës!

Presidenti i PL-së, Ilir Meta ka akuzuar drejtuesin e SPAK, Altin Dumani dhe prokurorët e …