Ish-ministri i Drejtësisë: Sapo Rama shet bashkëpunëtorët, SPAK turret dhe i arreston

Duke komentuar raportin e Prokurorisë së Posaçme, avokati Sokol Hazizaj, i ftuar në “Open” në News 24, tha se nuk ka prokuror të pavarur në vend.

“Nga e merr pagën? Kush ia llogarit buxhetin? Qeveria! Qeveria është e pavarur? Ajo i vendosur pagën prokurorit. Nuk ka prokuror të pavarur në Shqipëri ka institucione të pavarura. Ku i punojnë gratë prokurorëve?! Po fëmijëve?!

Në darkë gjithkush numëron paratë e ti. Edhe në Amerikë nuk ka gjyqtarë të pavarur. Nga politika vijnë atje. Ne kemi filluar të jemi më amerikanë se amerikanët dhe më evropianë se evropianë.

Të jesh i varur nga politika nuk do të thotë të mos jesh i pavarur profesionalisht nga politika. Kur vepron profesionalisht, atëherë tregon se ke prishur pavarësinë e organeve të drejtësisë. Për këtë arsye, unë kam vërejtje për këtë organ pa dashur ka rënë në grackën e politikës.

 

 

Edhe në standardet e hetimit. Ka raste sa të duash që kjo Prokurori ka standarde të ulëta hetimi. Nëse kryeministri shet bashkëpunëtorin e tij, këta turren me vendime qarkulluese. Reforma në drejtësi nuk është bërë as për prokuror as për gjyqtarë, është bërë për qytetarët”, theksoi ai.

About Krye Redaktor

Check Also

Berisha për “Antena3 CNN”: Balla mik me Coldea, Agaçi ka firmosur kontratën që Coldea të jetë këshilltar i Ramës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, i cili një javë më parë zbuloi se ish-deputeti …