Veliaj firmosi tenderat për kompaninë “5D”, kërkojmë debat për transparencën e fondeve publike

Këshilltarët bashkiakë të opozitës, në bashkinë e Tiranës janë vendosur sot para këtij institucioni, ndërsa kërkojnë mbledhjen urgjente të Këshillit Bashkiak. Në një prononcim për mediat, ata kërkuan mbledhje urgjente ndërsa kërkojnë që Veliaj të japë llogari për vjedhjet e bëra, për 29 tenderat e dhënë apo dhe për inceneratorin.

Ilda Zhulali: Duam mbledhje me këshllin bashkiak, që refuzon që ta mbledhë prej 1 muaj. Policia i pengoi herën e kaluar këshilltarët që të futen brenda, pasi duket se rrezikojnë. Por i vetmi njeri që rrezikon këtë vend, është Erion Veliaj.

Tedi Blushi: 5 ditë pas depozitimit të kërkesës së këshilltarëve të opozitës drejtuar kryetarit të bashkisë së Tiranës, lidhur megaferat e tij korruptive, të faktuara dhe nga drejtësia. Afera e inceneratorëve vijon, edhe pse është gjithçka fantazmë, për to paguhet ende nga taksapaguesit.

Teliti: Duam që të bëhet debat për transparencën e fondeve publike. Të japë shpjegime se ku shkuan paratë për 29 tendera. Ai firmosi tendera për firmën 5D të vartësve të tij. Mendoja se disa anëtarë të PS në këshill ishin me dinjitet.

Po ashtu, këshilltarët kanë bërë thirrje qytetarëve që të bëhen pjesë e protestës së opozitës ditën e enjte, në orën 11:00.

About Redaksia

Check Also

Turizmi është kthyer në mallkim për qytetarët! Rama shpenzon 400 milionë euro në vit për strategjikët e tij

Lideri i opozitës, Sali Berisha ka akuzuar Edi Ramën se e ka kthyer turizmin në …