Izraeli i vrau 3 djemtë dhe nipërit, reagon lideri i Hamasit: Faleminderit Zotit që janë martirë!

Enton DOÇI
Korrespodenti ynë në Lyon 

Udhëheqësi i Hamasit ka thyer heshtjen për vdekjen e tre djemve dhe nipërve të tij në një bombardim izraelit. Ai tha se kjo ngjarje nuk do të përkulë lëvizjen islamike palestineze, se nuk do të ndryshojë qëndrimin e saj apo pozicionet në bisedimet për të përfunduar një marrëveshje armëpushimi në Rripin e Gazës, ku bombardimet izraelite vazhdojnë, më shumë se gjashtë muaj pas shpërthimit të luftës.

Dje Hamasi njoftoi se tre djemtë dhe katër nipërit e Ismail Haniya u vranë në një sulm ajror në kampin e refugjatëve Shati në qytetin e Gazës (në veri), ku ata po vizitonin të afërmit, në ditën e parë të festës së Fitër Bajramit, përfundimin e muajit të shenjtë të Ramazanit.

“Falënderoj Zotin për nderin që kam qenë dëshmitar i tre djemve të mi dhe disa prej nipërve të mi”, tha Haniya, për transmetuesin e Katarit Al Jazeera. “Armiku ka vënë në shënjestër një automjet me të cilin po hipnin”. Ushtria izraelite konfirmoi se kishte nisur një sulm ajror kundër tre djemve të Haniya, të cilët i përshkroi si anëtarë të krahut ushtarak të “organizatës terroriste Hamas”.

Ky sulm erdhi ndërsa ndërmjetësit Katari, Egjipti dhe SHBA-të presin një përgjigje nga lëvizja islamike palestineze ndaj një propozimi që ata paraqitën për të shpallur një marrëveshje armëpushimi, e cila do të shoqërohej me shkëmbimin e pengjeve të mbajtura në Gaza me të burgosur palestinezë.

“Unë mendoj se armiku mund të thyejë vullnetin e popullit tonë dhe t’i shtyjë liderët të bëjnë lëshime. Gjaku i derdhur do të na bëjë edhe më të paepur”, tha Haniya. “Kërkesat tona janë të qarta dhe nuk do t’i braktisim. Nëse armiku mendon se duke vënë në shënjestër djemtë tanë në kulmin e negociatave dhe përpara se Hamasi të japë përgjigjen e tij dhe të ndryshojë pozicionin e saj, është një iluzion”, shtoi ai.

Izraeli e nisi luftën në Gazë si përgjigje për sulmin e Hamasit në jug të Izraelit, ku u vranë 1.200 njerëz, kryesisht civilë, dhe u rrëmbyen 250 të tjerë, sipas autoriteteve izraelite.

Më shumë se 33.400 palestinezë janë vrarë në luftimet e pareshtura në Gazë, sipas zyrtarëve shëndetësorë në enklavën palestineze, të cilët nuk bëjnë dallim mes civilëve dhe luftëtarëve kur i llogarisin viktimat. Por, sipas tyre, shumica e të vrarëve janë gra dhe fëmijë.

Izraeli thotë se i ka vrarë 12.000 militantë, por nuk ka dhënë dëshmi për këtë.

About Redaksia

Check Also

25-vjetori i çlirimit të Kosovës/ Kurti: BE është synimi ynë politik, NATO destinacioni ushtarak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se 25-vjetori i çlirimit të vendit, është ditë …